TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Awaria Lufthansy spowodowała paraliż lotnisk

Na lotnisku we Frankfurcie miała miejsce poważna awaria informatyczna. Uderzyła ona głównie w loty grupy Lufthansa. Spowodowana była pracami budowlanymi i uszkodzeniami, jakie w ich wyniku powstały.

Na lotnisku we Frankfurcie doszło do ogromnej awarii informatycznej. W trakcie prowadzonych na terenie linii kolejowych prac budowlanych koparka uszkodziła światłowód. Biegł on na głębokości 5 metrów, co nie uchroniło go przez uszkodzeniem. Deutsche Telekom, które jest operatorem sieci związanej z tym światłowodem, potwierdziło, że to właśnie było powodem awarii. Doprowadziła ona do paraliżu na lotnisku w samym Frankfurcie, ale nie tylko.

Do grupy Lufthansa należą także linie Brussels Airlines, Austrian Airlines, Swiss International oraz Eurowings. Od rana 15 lutego były problemy z ich lotami, a to wpływało nie tylko na ogromny chaos na lotnisku we Frankfurcie, ale też na innych lotniskach, na które miały lecieć samoloty Lufthansy.

Lufthansa zdecydowała w pierwszej kolejności o odwołaniu lotów krajowych, prosząc pasażerów o skorzystanie z połączeń kolejowych – można było przeczytać na portalu „Bild”, ale też na Facebooku u Lufthansy. Oferowano nawet zwroty kosztów poniesionych na przejazdy kolejowe.

Odwołane lub opóźnione były wszystkie wyloty z Frankfurtu. Część samolotów, które miały przylecieć na to lotnisko, skierowano na lotniska w Kolonii/Bonn, Duesseldorfie czy Norymberdze. Zakaz lądowania dotyczył także lotów międzynarodowych.

Prace nad przywróceniem działania sieci podjęto natychmiast po uszkodzeniu. Rzecznik Telekomu zapewniał, że prowadzone są one z najwyższą wydajnością, by jak najszybciej naprawić uszkodzenie. Chociaż jednak trwały przez całą noc z wtorku na środę, to właściwie przez całą środę problem wciąż paraliżował loty.

Dopiero w okolicy godziny siódmej wieczorem 15 lutego na facebookowym panpage-u Lufthansy pojawiła się informacja o uporaniu się z awarią i przywróceniu lotów wieczornych i porannych w dniu 16 lutego. Jednocześnie firmy przypomina o planowanych na piątek strajkach, więc problemy z lotami powrócą, tym razem zaplanowane.

Źródło: rmf24.pl, onet.pl, Facebook/Lufthansa

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...