AVIOS jako pierwszy w Polsce oferuje w swojej usłudze kanał 4K UHD

803

 
W kwietniu 2013 roku operator satelitarny SES przeprowadził pierwszą na świecie transmisję 4K w standardzie HEVC1. Od tego czasu technologia ta szturmem zaczęła zdobywać nowe rynki. Dziś można śmiało powiedzieć, że jest to naturalny następca Full HD, który już niebawem stanie się standardem również w Polskich domach. Tymczasem na naszym rodzimym podwórku KORBANK S.A. – największy lokalny operator telekomunikacyjny we Wrocławiu, twórca i właściciel platformy telewizyjnej AVIOS – jako pierwszy w Polsce zaoferował komercyjny dostęp do kanału 4K UHD. Jak mówi Paweł Paluchowski, Wiceprezes Zarządu KORBANK S.A.: „Uruchomienie telewizji 4K to naturalny krok dla nas, jako lidera technologicznego. Zbudowaliśmy pierwszą w Polsce osiedlową sieć LAN, pierwszą w Polsce sieć FTTH, stworzyliśmy pierwszą w Polsce telewizję IPTV, wyprodukowaliśmy pierwszy w Polsce Set-top-box 4K UHD, musieliśmy więc kontynuować tę tradycję i pierwsi w Polsce zaoferowaliśmy naszym Klientom komercyjną ofertę z kanałem 4K UHD”. 
Kanałem, który trafił do oferty telewizji AVIOS jest FunBox 4K UHD, nadawany przez Mediabox Broadcasting International i rozpowszechniany przez Kino Polska TV S.A. Jak mówi Bogusław Kisielewski, prezes Zarządu Kino Polska TV: „FunBox 4K UHD to innowacyjny kanał, zwiastun nadchodzącej rewolucji w jakości obrazu. SPI International, którego Kino Polska TV i Mediabox są częściami, należy do UHD Alliance – globalnego sojuszu firm technologicznych i medialnych, pracujących na rzecz promocji standardu 4K. Polska jest jednym z pierwszych rynków z komercyjnie dostępnym kanałem 4K, dlatego bardzo cieszę się z naszej współpracy z KORBANK”.
Po okresie testowym FunBox 4K UHD od października 2016 r. nadaje już z pełną ramówką. Sławomir Nawrot, dyrektor sprzedaży w Kino Polska opowiada: „Oferta FunBox już jest bogata, a będzie się dalej powiększać. Widzowie znajdą tam filmy i seriale dokumentalne o przyrodzie i niezwykłych zakątkach świata, portrety fascynujących miast, wyczyny ekstremalnych sportowców, a także spektakle operowe i koncerty. Stale zwiększamy też ilość dostępnych filmów fabularnych i wydarzeń sportowych czy muzycznych. Cieszę się, że te zmiany zbiegają się w czasie z wprowadzeniem dystrybuowanego przez nas kanału do oferty telewizji AVIOS.”
Rynek telewizji 4K UHD nie jest jeszcze zbytnio rozwinięty, nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Największy problem to brak dostępności odpowiedniego kontentu, zwłaszcza kontentu linearnego. Na satelitach możemy odnaleźć nawet kilkanaście kanałów UHD, są to jednak w większości sygnały testowe, albo reklamowe, a prawdziwych kanałów takich jak FUNBOX 4K UHD jest jak na lekarstwo. Jak podkreśla Tymoteusz Biłyk, Prezes Zarządu KORBANK S.A.: „Uruchomienie kanału Funbox 4K w naszej sieci to zdecydowanie przełom dla polskiego rynku IPTV, dla nas to jednak dopiero początek. Jesteśmy w pełni gotowi na dodawanie kolejnych kanałów 4K do oferty. Mamy przygotowane serwery strumieniujące, odpowiednie oprogramowanie oraz, co najważniejsze, dekodery KORBOX Ultra, które są w stanie zdekodować i dostarczyć sygnał w tym standardzie. Serdecznie zapraszamy wszystkich nadawców, którzy mają kontent UHD do współpracy!”. Obecnie liderem technologii 4K na świecie wciąż pozostaje Japonia, gdzie pierwsza komercyjna transmisja została przeprowadzona już podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii, w 2014 roku, zaś pierwsza transmisja w standardzie 8K, a więc technologii, która w Europie raczkuje, planowana jest podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Japoński rząd przewiduje, że do 2018 roku w Japonii powinno być dostępnych ok. 20 komercyjnych kanałów 4K. A jak będzie w Polsce? Wszystko zależy od nadawców. Technologia już jest, teraz trzeba ją tylko wykorzystać.
Uruchomienie kanału 4K w telewizji AVIOS to odważne posunięcie ze strony KORBANK S.A., jednakże wydaje się, iż z czasem standard ten zastąpi standard Full HD (tak, jak Full HD wyparł standard SD). Jak mówi Paluchowski: „4K to naturalny następca Full HD, prędzej czy później ta technologia zdominuje rynek. Lepiej prędzej, niż później, bo jakość obrazu jest tutaj nieporównywalna. Dlatego tak ważne jest, aby już teraz zapewnić technologiczną możliwość transmisji UHD tak, aby w przyszłości tylko dodawać nowe kanały, bez konieczności zmiany dekodera”.
Kanał Funbox 4K UHD dostępny jest na kanale 444 dla wszystkich abonentów telewizji AVIOS bez dodatkowych opłat do końca roku na dekoderach KORBOX Ultra.
Autor: Paweł Paluchowski – KORBANK S.A.