TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Atak rosyjskich hakerów na 200 firm

Grupa hakerów powiązanych z Rosją dokonała około 200 ataków typu ransomeware na równe firmy. Potwierdziła to amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury. Ma ona teraz zbadać sprawę cyberataków.


Firma Huntress Labs Inc. specjalizująca się w bezpieczeństwie cybernetycznym podała, że hakerzy uderzyli w dostawców usług zarządzanych (MSP). Zapewniają oni wsparcie informatyczne małym i średnim firmom. Atakując dostawcę usług hakerzy mogą uzyskać dostęp do sieci komputerowych odbiorców.

Atak przypisuje się hakerom z grupy “REvil”.

 – Z tego, co wiemy teraz, jest osiem partnerów MSP, którzy zostali narażeni. Ich klienci pochodzą z co najmniej 200 firm, których dane w wyniku włamania zostały zaszyfrowane i stoją one w obliczu żądania zapłaty okupu” – mówił ekspert John Hammond z Huntress Labs dla Bloomberga.

Dyrektor generalny szwajcarskiej firmy Kudelski Security –  Andrew Howard  uznał, że jest to jeden z ataków o największym zasięgu z przeprowadzonych przez podmioty niebędące państwami narodowymi. Według niego jedynym celem jest tutaj wyłudzenie pieniędzy.

REvil szyfruje dane setek klientów MSP i żąda oddzielnie zapłaty od każdego z nich. Wcześniej hakerzy żądali jednej dużej płatności od dostawcy usług zarządzanych.

 – Nie ma możliwości, by mieli odpowiednią przepustowość dla obsłużenia każdego indywidualnego przypadku w tym samym czasie. (…) Jeśli nadal będą postępować w ten sposób, rozwiązanie problemu zajmie tygodnie – przewiduje Jake Williamsa, głównego specjalisty ds. technologii w BreachQuest.

Jak podaje Bloomberg naukowcy wskazali, ze głównym celem ataku może być firma Kasey tworząca oprogramowanie wykorzystywane przez dostawców usług zarządzanych. Firma doradziła klientom wyłączenie oprogramowania Virtual System Administrator z powodu potencjalnego zagrożenia.

„CISA podejmuje działania, by zrozumieć i zająć się niedawnym atakiem typu ransomware na firmę Kaseya VSA i wielu dostawców usług zarządzanych (MSP), którzy wykorzystują oprogramowanie VSA” – oświadczyła sama agencja.

Także REvil stał za majowym atakiem ransomware na dostawcę mięsa JBS SA. Ostateczne zapłacono wtedy 11 milionów dolarów okupu. .Najwyraźniej to jeszcze zachęciło cyberprzestępców do kolejnych działań.

Źródło: PAP


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...