TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Witryny szpitali śledzą dane i je udostępniają

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii wykryli śledzenie danych przez witryny amerykańskich szpitali. W dodatku przekazywały je osobom trzecim. Chociaż zbierane i przekazywane informacje nie dotyczą dokumentacji medycznej, to jednak zawierają sporo informacji dotyczących odwiedzających.

Badacze pracujący na Uniwersytecie w Pensylwanii przeanalizowali witryny 100 niefederalnych szpitali w USA. Okazało się, że 96 proc. z nich wykorzystuje technologie śledzenia i udostępnia zebrane dane stronom trzecim. W niektórych przypadkach strony nie posiadały nawet polityki prywatności. W pozostałych przypadkach nie było wiele lepiej. Pomimo posiadania polityki prywatności przez 71 proc. witryn, także w tym wypadku ponad połowa udostępniała dane użytkowników firmom zewnętrznym.

Szpitale przekazują dane

69 witryn przyznało, że śledzi dane takie jak:
– adresy IP,
– nazwy i wersje przeglądarek internetowych,
– odwiedzane strony,
– witrynę, z której użytkownik przybył na witrynę szpitala.

W całą sprawę zamieszanych jest kilka firm, brokerów danych i innych stron trzecich. Wśród nich znajdują się tacy giganci jak Google czy Meta. Ich moduły śledzące wykryto w połowie witryn szpitali. Na 20-30 procentach stron znajdują się moduły śledzące Adobe. Inni odpowiedzialni za śledzenie to chociażby Microsoft i Amazon.

Aby skutecznie chronić prywatność użytkowników, szpitale powinny dokładnie rozważyć koszty i korzyści związane z umieszczeniem na swoich stronach internetowych modułów śledzących innych firm oraz wyeliminować niepotrzebne technologie śledzące dostarczane przez strony trzecie. Powinni także zapewnić dostępność i kompleksową politykę prywatności, która pozwoli innym pociągnąć szpitale do odpowiedzialności za praktyki dotyczące prywatności i zapewni użytkownikom zasoby potrzebne do podejmowania świadomych decyzji dotyczących korzystania z witryny internetowej – napisali w swoim artykule badacze.

Prywatność cyfrowa jest obecnie traktowana z należytą uwagą, dlatego tym bardziej zaskakuje podejście do niej witryn amerykańskich szpitali. Przeciętni obywatele szukają metod zabezpieczania swoich zasobów cyfrowych i prywatnych informacji, tym bardziej zadbać o to powinny instytucje.

Chroń cyfrową prywatność

W sytuacji, w której nie można mieć pewności, że odwiedzane witryny są bezpieczne, należy jeszcze bardziej dbać samodzielnie o swoje dane. Nie wystarczy zwracanie uwagi na to, komu udostępniamy dane. Czasem – jak we wspomnianej sytuacji – dzieje się tak bez świadomego udziału odwiedzających witrynę.

– Specjalistyczne narzędzia, takie jak VPN, mogą zapewnić Ci dodatkową ochronę prywatności, pomagając maskować Twoje działania online oraz zwiększać Twoje cyfrowe bezpieczeństwo. Ponadto usługi VPN często zawierają dodatkowe moduły, które umożliwiają blokowanie reklam i zapobieganie śledzeniu w sieci – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe, bitdefender.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...