TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W I kw. 2021 wydatki na infrastrukturę chmurową wzrosły o 12,5 proc.

Kwartalny raport „International Data Corporation (IDC) Worldwide Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker: Buyer and Cloud Deployment” pokazuje zmiany w wydatkach na infrastrukturę chmurową. Na nią, rozwiązania pamięci masowych i środowisko dedykowane oraz współdzielone w pierwszym kwartale 2021 roku wydano o 12,5 proc. więcej niż w okresie adekwatnym roku poprzedniego.

W zestawieniu rok do roku pierwszy kwartał 2021 wykazuje także wzrost inwestycji  w infrastrukturę IT niezwiązaną z chmurą. Tutaj jest to 6,3 proc.

Na współdzieloną infrastrukturę chmurową podniesiono wydatki o 11,6 proc r/r. Daje to 10,3 mln dolarów. Na dedykowaną infrastrukturę chmurową podniesiono w I kwartale 2021 r. wydatki o 14,7 proc. – 4,8 mld dolarów.

 A IDC przewiduje, że wydatki  na technologie chmurowe niebawem przekroczą wydatki na infrastrukturę niezwiązaną z chmurą. W 2021 przewidywane wydatki na infrastrukturę chmurową to 74,6 mld dol. (wzrost o 12,9 proc). Natomiast na pozostałą infrastrukturę IT wydatki mają osiągnąć 58,5 mld dolarów.

Według IDC zwiększenie zależności platform chmurowych przy dostarczaniu aplikacji komercyjnych, edukacyjnych i społecznościowych będzie wpływać na infrastrukturę IT. Związany z tym jest również nacisk przedsiębiorstw na zachowanie ciągłości biznesowej oraz zarządzanie ryzykiem.

IDC w raporcie analizuje różnych dostawców. Są to dostawcy usług chmurowych, dostawcy usług cyfrowych, dostawcy usług komunikacyjnych i dostawcy usług zarządzanych.

Pierwszy kwartał 2021 r. to ich wydatki na infrastrukturę obliczeniową i pamięci masowych na poziomie 15,5 mld dol. To właśnie daje wynik wzrostu 12,5 proc. r.r. Stanowi również 54 proc. całkowitych wydatków ponoszonych na infrastrukturę obliczeniową i pamięci masowych.

Wzrost wydatków na infrastrukturę krajową dotyczy wielu regionów. Najwyższe roczne wskaźniki są jednak w Kanadzie i tam wynoszą 40,3 proc. W Chinach jest to 35 proc., a Azja/Pacyfik (nie włączając Japonii i Chin) odnotowują wzrost na poziomie 28,8 proc.

Europa Zachodnia odnotowała wzrost o 10,8 proc. Natomiast USA o 4,5 proc.

Japonia natomiast zaliczyła spadek o 1,1 proc.

Najwyższe wskaźniki wzrostu przychodów wśród dostawców odnotowała firma Lenowo – 38,2 proc. Na drugim miejscu znalazło się Huawei – 37,9 proc.

Źródło: www.odc.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...