TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Atak Korei Północnej na giełdy kryptowalut

Na giełdy kryptowalutowe nastąpił cyberatak. Podejrzane o niego są grupy powiązane z Koreą Północną. Łupem padły aktywa warte 1,7 mld dolarów.

O sprawie poinformował południowo-koreański serwis Chosun. Ocenia on, że to jeden z największych ataków ostatnich 5 lat. Według serwisu cyberataki Korei Północnej wycelowane są nie tylko w giełdy kryptowalut, ale też w banki na całym świecie.

Serwis Security Affairs powołując się na opinie amerykańskich śledczych tropiących cyberprzestępczość potwierdza, że Korea Północna jest zainteresowana kryptowalutami. Także – a może przede wszystkim –  zdobywanymi nielegalnie. Jest to dla niej długoterminowa inwestycja mająca niwelować międzynarodowe sankcje nakładane na ten kraj.

Według USA cyberprzestępczość ma służyć Korei Północnej do finansowania programów zbrojeniowych. Amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństa i Bezpieczeństwa Infrastruktury wskazuje, że na celowniku znalazł się systemy obrony światowych mocarstw.

Od listopada 2019 r. do listopada roku 2020 cyberprzestępcy pracujący dla Korei Północnej wykradli 316,4 mln dolarów w kryptoaktywach. Stany Zjednoczone szacują, że Korea Północna z działalności cyberprzestępczej osiągnęła zyski na poziomie 2,3 mld dolarów.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...