Prędkość internetu w Polsce w 2021 r.

W roku 2021 wzrosła średnia prędkości internetu. Raport dotyczący prędkości oferowanych przez poszczególnych dostawców internetu przygotowała platforma SpeedTest. To tam użytkownicy testują swoje łącza. A to pozwala przeanalizować wyniki i zaprezentować wnioski.

Średnia prędkość internetu w Polsce

Internet stale przyspiesza, co nie jest pustym sloganem, ale dzięki zestawieniom prędkości daje się udowodnić. W 2020 r. większość Polaków mogła uzyskać prędkość 10-25 Mbps korzystając z internetu mobilnego. W roku 2021 jest to już 25-50 Mbps.

Wzrasta też liczba gmin z internetem światłowodowym FTTH. W 2021 r. w stosunku do roku poprzedniego odnotowano wzrost o 35 proc.

Przygotowany przez SpeefTest ranking prędkości internetu domowego oparto na testach w aplikacji przeglądarkowej, aplikacji dla Windows oraz na testach Wi-Fi w mobilnych aplikacjach dla Android i iOS. W sumie zebrano 37,4 mln testów.

Niestety w raporcie nie uwzględnia się prędkości internetu dostarczanego przez MIŚOT-y. To mogłoby całkowicie zmienić ogólną sytuację.

Pierwsza czwórka zestawiania pod względem pobierania to INEA – 170,7 Mbps, UPC – 169 Mbps, T-Mobile Stacjonarny – 155,9 Mbps i Vectra – 141,5 Mbps.
W zestawieniu dotyczącym wysyłania danych na pierwszym miejscu również znalazła się INEA z prędkością 163,6 Mbps. Kolejne miejsca to T-Mobile Stacjonarny -59,2 Mbps, Orange -39 Mbps i ponownie stawkę zamyka Vectra -32,4 Mbps.

Jeśli chodzi o internet mobilny to w ciągu 2021 roku wykonano około 3 mln pomiarów jego prędkości. Dotyczyło to sieci 3G, 4G LTE i 5G. Wykorzystano do tego aplikacje dla Android i iOS.

Testy wskazują na wzrost średniej prędkości oraz zmniejszone opóźnienie w stosunku do roku poprzedniego.

Najszybszy internet w Polsce

Najszybszy pod względem pobierania był internet oferowany przez T- Mobile – 45 Mbps. Na kolejnych miejscach znalazły się  Orange -39,8 Mbps, Play-35,5 Mbps i  Plus – 31,9 Mbps. Pod względem wysyłania danych sytuacja różni się nieznacznie, gdyż pierwsze miejsce zajmuje Orange -10,3 Mbps, a T- Mobile jest na drugim z prędkością 10,2 Mbps. Jolejne dwie pozycje to Play – 9,6 Mbps i  Plus -9,4 Mbps.

Z uwagi na nieuwzględnienie mniejszych operatorów telekomunikacyjnych trudno stwierdzić, jak ogólnie prezentuje się ranking i czy przynajmniej w niektórych rejonach ta sytuacja – także na podium – nie byłaby całkiem inna.

Źródło: komputerswiat.pl