TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Atak hakerski na Urząd Miasta w Poznaniu i wyciek 30 tys. numerów

Atak hakerski na Urząd Miasta Poznania poskutkował wyciekiem 30 tys. numerów telefonów. Rzeczniczka magistratu uspokaja, że baza, do której mieli dostęp hakerzy i z której nastąpił wyciek, nie zawierała danych osobowych klientów.

Urząd Miasta Poznania poinformował o naruszeniu bezpieczeństwa związanym z dostawcą usług SMS dla magistratu. Sam usługodawca także potwierdził atak hakerski, wskutek którego otrzymano nieautoryzowany dostęp do fragmentu archiwalnej bazy danych o przeprowadzonych wysyłkach SMS do klientów.

UMP podaje, że wynikiem tej sytuacji jest wypłynięcie numerów telefonów oraz treści przekazywanych komunikatów z urzędu. Dotyczą one rezerwacji wizyt w urzędzie lub powiadomieniem o odbiorze dokumentów.

Jednocześnie z magistratu płyną zapewnienia, że hakerzy uzyskali dostęp jedynie do archiwalnej bazy danych, co nie stanowi poważnego zagrożenia.

– Były w niej wyłącznie numery telefonów około 30 tys. osób oraz treści urzędowych komunikatów, które nie zawierały danych osobowych – zapewnia Joanna Żabierek, rzeczniczka poznańskiego magistratu.

Dodała, że dane klientów są bezpieczne i jednocześnie trwa postępowanie wyjaśniające, jak doszło do tego ataku hakerskiego. Do sprawy odnosi się także dostawca usług dla poznańskiego magistratu.

– Pomimo szybkiego przerwania ataku hakerskiego, przez krótki czas możliwy był dostęp do części archiwalnych danych naszych klientów, w tym o przeprowadzonych wysyłkach wiadomości SMS -numer telefonu i treść SMS. Podatność w systemie wykorzystana do przeprowadzenia ataku została zidentyfikowana i usunięta – powiedział Daniel Zawiliński, dyrektor zarządzający SerwerSMS potwierdzając jednocześnie, że doszło do nieautoryzowanego dostępu do części danych należących do klientów biznesowych.

Podjęto odpowiednie działania również w obszarze poinformowania o zaistniałych zdarzeniu prokuratury, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości i Urzędu Ochrony Danych osobowych.

– Nasz dział bezpieczeństwa zidentyfikował szczegółowy zakres danych, którego dotyczył incydent i udostępnił niezwłocznie te informacje pokrzywdzonym klientom. W związku z toczącymi się działaniami służb na ten moment nie możemy podawać więcej szczegółów zdarzenia – stwierdził Daniel Zawiliński.

Niezależnie od zakresu wycieku i powagi tej sytuacji, miasto apeluje o czujność dotyczącą nietypowych SMS-ów czy połączeń od nieznanych nadawców.

Zalecamy dokładne analizowanie kierowanych do państwa komunikatów zawartych w wiadomościach SMS oraz połączeniach, które mogą być próbą pozyskania większej ilości danych. Zalecamy też zachowanie ostrożności przy otwieraniu linków lub załączników z podejrzanych wiadomości – podał w komunikacie Urząd Miasta Poznania.

Źródło: PAP, dobreprogramy.pl

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...