TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Antyukraińska propaganda w polskich mediach społecznościowych

Analitycy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM) i Stowarzyszenia Demagog ostrzegają, że zjawisko antyukraińskiej narracji w mediach społecznościowych wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. W samym tylko grudniu ubiegłego roku internauci negatywnie odnosili się do Ukrainy aż 50 tys. razy.

IMM wyliczył, że kampania mediowa o podobnym zasięgu kosztowałaby ok. 17 mln PLN. Miał jednak miejsce spadek przypadków mowy nienawiści w odniesieniu do listopada 2022 r.

Zjawisko omówiła Sylwia Dobkowska, kierowniczka działu PR & Marketingu w IMM:

Największy spadek antyukraińskich treści w porównaniu do poprzedniego okresu odnotowano na Facebooku oraz Twitterze. Każde z tych mediów jest społecznościowe, a więc jednocześnie niestety trochę „hejtogenne” – to szczególnie jest widoczne, gdy wydarzy się w kraju coś, o czym piszą wszystkie media. W listopadzie takim wydarzeniem z pewnością był wybuch w Przewodowie. W naszej ocenie w grudniu nie zdarzyło się nic, co miało podobną siłę rażenia, aby przebić się w postaci wzmożonego ruchu w social mediach.

Eksperci alarmują, że na Facebooku i Twitterze antyukraińską propagandę powielają wciąż Ci sami autorzy. Wśród raportowanych kont znajdują się te należące do Konfederacji oraz Ruchu Narodowego.

Źródło: Demagog / IMM

Źródło: biuro.mediacontact.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...