TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI w Polsce – prekonsultacje wdrożenia Aktu o AI

Akt o Sztucznej Inteligencji jest pierwszym na świecie prawem kompleksowo odpowiadającym na wyzwania związane z rozwojem AI. Początek prac ministerstwa cyfryzacji nad implementacją tego prawa to prekonsultacje założeń wdrożenia.

13 marca 2024 roku Parlament Europejski zatwierdził nowe rozporządzenie, czyli Akt o Sztucznej Inteligencji. To pierwsze na świecie przepisy prawne, które tak szeroko regulują sektor AI. Teraz państwa członkowskie mają czas na przystosowania krajowych systemów prawnych do realizacji nowych reguł w praktyce.

Początek prac nad wdrożeniem Aktu o AI w Polsce to prekonsultacje. Ministerstwo cyfryzacji chce w nich uzyskać wstępne opinie na temat kierunków wprowadzania Aktu do polskiego systemu prawnego.

Przed odpowiedziami na pytania można zapoznać się z pełną treścią Aktu w sprawie sztucznej inteligencji:

Pytania w prekonsultacjach

W trakcie prekonsultacji przeprowadzający je oczekują odpowiedzi na cztery pytania:

1. Czy w związku z wdrożeniem Aktu powinien powstać w polskim porządku prawnym zupełnie nowy, przeznaczony temu obszarowi organ nadzoru rynku czy też może tę funkcję powinny pełnić obecnie istniejące organy lub organ? Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź i, jeśli to zasadne, wskazać istniejące instytucje publiczne, które powinny pełnić tę funkcję.

2. Czy w związku z wdrożeniem Aktu funkcja organu notyfikującego powinna być pełniona przez obecnie istniejący podmiot lub podmioty publiczne czy też przez nowy, powołany w tym celu podmiot?  Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź i, jeśli jest to zasadne, wskazać istniejący podmiot, który powinien pełnić tę funkcję.

3. Czy w związku z wdrożeniem Aktu funkcję organu nadzoru rynku oraz organu notyfikującego powinny być realizowane przez tę samą instytucję czy też poprzez niezależne od siebie organy na zasadzie współpracy opartej na podziale zadań? Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź oraz, jeśli jest to zasadne, wskazać istniejące podmioty, które powinny pełnić te funkcje.

4. Jakie kategorie interesariuszy – np. organów, instytucji, organizacji, przedsiębiorstw, grup społecznych, kategorii obywateli i in. – powinny być traktowane priorytetowo w zakresie działań komunikacyjnych i edukacyjnych w związku z procesem wchodzenia w życie europejskiego rozporządzenia dot. Sztucznej inteligencji? Prosimy uzasadnić swoją odpowiedź.

Odpowiedzi należy przesyłać na adres: grai@cyfra.gov.pl z dopiskiem [AI ACT] w tytule wiadomości mailowej. Czas na to jest do 23 kwietnia 2024 roku.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...