TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

IP Scan w Polsce. MiŚOT-y mogą sprawdzić ochronę swoich własności intelektualnych

IP Scan jest usługą pozwalającą przedsiębiorcom na identyfikację poziomu ochrony własności intelektualnej w firmie. Wdrażanie jej w Polsce odbywa się we współpracy Urzędu Patentowego RP z Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie na skorzystanie z tego rozwiązania.

Usługa IP Scan to część programu SME Fund (Fundusz dla MŚP). Zapewnia on dofinansowanie na zgłoszenia znaków towarowych, wzorów przemysłowych i wynalazków. Od kilku lat Polacy są w czołówce krajów UE, które ubiegają się o te środki z EUIPO. W 2023 r. zajęliśmy drugie miejsce jeśli idzie o liczbę składanych wniosków. Było ich cztery tysiące.

Własność intelektualna to także wartość

Przedsiębiorca korzystający z usługi może wraz z ekspertem zweryfikować swoje zasoby związane z własnością intelektualną. Pozna też opcje wykorzystania ich dla zwiększenia zysków firmy. Raport z usługi IP Scan przygotuje ekspert ds. własności intelektualnej. Będzie to osoba akredytowana przez Urząd Patentowy RP zgodnie z wymogami EUIPO

Taki raport zawiera informacje i rekomendacje dotyczące:
– ochrony wynalazków,
– znaków towarowych,
– wzorów przemysłowych,
– tajemnicy przedsiębiorstwa,
– możliwości udzielania licencji do posiadanych przedmiotów własności przemysłowej.

Ma także uświadomić przedsiębiorcy ryzyko dotyczące naruszeń własności intelektualnej.

Jak skorzystać z IP Scan?

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać 90 proc. dofinansowania na usługę IP Scan. To do 630 euro. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, w których wykonawca znajduje się na liście zamieszczonej na stronie Urzędu Patentowego RP.

W celu skorzystania z IP Scan należy złożyć wniosek korzystając z aplikacji EUIPO. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej trzeba zgłosić chęć skorzystania z usługi do Urzędu Patentowego RP. Odbywa się to poprzez maila: ipscan@uprp.gov.pl. Po wybraniu wykonawcy z listy podpisuje się z nim umowę.

Tak przeprowadzona procedura pozwala przedsiębiorcy na uzyskania dofinansowania działań. Jednak środki finansowane na to przeznaczone sa ograniczone, dlatego decyduje kolejnośc zgłoszeń.

Więcej informacji można znaleźć na stronach Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej oraz EUIPO.

Źródło: polskiemedia.org

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...