TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Afera z Cambridge Analytica – Facebook zapłaci 725 mln dolarów

Meta – właścicielka Facebooka została oskarżona o udostępnienie firmie Cambridge Analytica danych swoich użytkowników. Teraz za rozwiązanie pozwu zbiorowego firma zgodziła się zapłacić 725 mln dolarów.

Cambridge Analytica – nieistniejąca już brytyjska firma doradztwa politycznego prowadziła działania na rzecz kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku. Dla targetowania i profilowania wyborców pozyskała dane 87 milionów kont użytkowników Facebooka. Ujawniono to w 2018 roku.

Skutkiem tego skandalu z Cambridge Analytica było m.in przesłuchanie w Kongresie USA szefa Meta, Marka Zuckerberga. Spowodowało to też baczniejsze przyglądanie się temu, w jaki sposób Meta traktuje prywatność użytkowników.

Od tamtego czasu użytkownicy czujący się poszkodowani chcieli wyjaśnienia sprawy i poniesienia konsekwencji przez Facebooka. Firma miała użytkowników wprowadzić w błąd. Myśleli oni, ze mogą zachować kontrolę nad danymi osobowymi. Tymczasem udostępniała te dane tysiącom osób z zewnątrz.

Po ogłoszeniu ugody prawnicy powodów nazwali ją największą jaką kiedykolwiek osiągnięto w pozwie zbiorowym dotyczącym prywatności danych w USA. Oferowana kwota jest też największą, jaką Meta kiedykolwiek zapłaciła za rozwiązanie pozwu zbiorowego.

Chociaż została zawarta ugoda i Meta zgodziła się wypłacić odszkodowanie w wysokości 725 mln dolarów, to nie przyznała się do winy. Stwierdziła jedynie, że taka ugoda była w interesie społeczności oraz akcjonariuszy. Ugoda podlega zatwierdzeniu przez sędziego federalnego w San Francisco.

W ciągu ostatnich trzech lat zmieniliśmy nasze podejście do prywatności i wdrożyliśmy kompleksowy program ochrony prywatności – napisała w oświadczeniu Meta.

Źródło: businessinsider.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...