8K czy 4K?

Na świecie działa pięć platform streamingowych oferujących jakoś 8K – poinformował Ultra HD Forum. Jednak nie zapowiada się, by technologia rozwijała się w najbliższych latach.

Najdłużej 8K istnieje w japońskiej usłudze BS8K. Tam transmisje w tej technologii będą również dostępne podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Niedawno testowaną 8K także w Chinach i Korei Południowej.

Jakoś ta dostępna jest również w serwisach streamingowych: NASA, Rakuten TV, The Explorers i YouTube.

Według Ultra HD Forum niebawem w serwisach streamingowych na całym świecie będzie dostępna jakoś 8K.

– Jeśli chodzi o emisję naziemną i operatorów kablowych, to przepustowość jest dziś ograniczona. Więcej miejsca na kanały 8K mają dostawcy IPTV lub satelitarni. Kanał w 8K zajmuje jednak tyle miejsca co cztery kanały w 4K, szesnaście kanałów HD lub kilkadziesiąt kanałów standardowej rozdzielczości. Trudno jest więc uzasadnić biznesowo wprowadzenie 8K do oferty wielu graczy – napisał Ben Schwarz z Ultra HD Forum na swoim blogu.

Tymczasem w Polsce nawet 4K rozwija się dość wolno. W 2018 roku pojawił się Canal+ Ultra HD 4K z filmami, serialami, dokumentami i transmisjami sportowymi. Inną ofertą Cana + w tej technologii jest Museum 4K.

W czasie mundialu dostępny był kanał TVP 4K.

Operatorzy kablowi też starają się nadążać. UPC Polska udostępnia dekoder 4K Box. Obraz w najwyższej jakości można obejrzeć na wPolsce.pl, FunBox UHD, Ultra TV 4K oraz Insight TV.

Vectra oferuje dekoder Smart 4K, co pozwala oglądać Eleven Sports 1, FunBox UHD, wspomniany wcześniej Insight TV oraz Ultra TV 4K.

Inne kanały to Jazz 4K oraz Eurosport 4K, który pojawia się z okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

W Vectrze, która również oferuje dekoder Smart 4K można oglądać w tej jakości kanały Eleven Sports 1, FunBox UHD, wspomniany wcześniej Insight TV oraz Ultra TV 4K. Niedawno koncesję na nadawanie od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji otrzymał też kanał Jazz 4K. Niedługo przy okazji Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sieciach kablowych wystartuje tymczasowy kanał Eurosport 4K.