Konsultacje projektu przepisów podatkowych Polskiego Ładu

W propozycjach nowych przepisów podatkowych jest podwyżka kwoty wolnej od podatku, wzrost do 120 tys. progu podatkowego oraz wiele innych przepisów, które pozytywnie mają wpłynąć na polską gospodarkę i zatrudnienie w naszym kraju. Trwają konsultacje pakietu tych rozwiązań. Przepisy mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r.

– Zyska niemal 18 milionów osób płacących podatki. Prawie 9 mln osób przestanie płacić PIT. Nie będą go płacić osoby najuboższe i 2/3 emerytów i rencistów. Kolejna grupa to osoby, dla których zmiana będzie neutralna. Czyli dla aż 90 procent osób płacących podatki nowe rozwiązania są korzystne lub neutralne. To ponad 23 mln osób. W portfelach Polaków zostanie ok. 14 mld zł rocznie. To nie jest obciążanie Polaków nowymi podatkami, a historyczna obniżka podatków dla nich – wskazuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Podwyżka kwoty wolnej od podatku ma osiągnąć europejski poziom, czyli 30 tys. zł. Pozwoli to nie płacić podatku osobom najuboższym i prawie 70 proc emerytów i rencistów.

Próg podatkowy zostanie podwyższony z 85 tys. do 120 tys. zł, a to spowoduje spadek osób płacących stawkę 32-proc. o połowę. Pojawić ma się również obniżenie stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, lekarzy, pielęgniarek i położnych z 17 na 14 proc.)  dla  zawodów ITC, informatyków, programistów z 15 proc. do 12 proc.

– Polski Ład to również podatkowy restart gospodarki. Nie tylko zmniejszenia klina podatkowego, ale również szereg innych reform kierowanych do przedsiębiorców. To cały pakiet rozwiązań dla tych, którzy inwestują w innowacyjne rozwiązania, nowe produkty, chcą się rozwijać i podbijać nowe rynki – mówi minister Kościński.

– Aby polskie firmy mogły się rozwijać i być konkurencyjne, system podatkowy powinien wspierać innowacyjny biznes i inwestorów którzy postawią na Polskę. Od 2022 r. w Polsce będzie działać kompleksowy system rozwiązań podatkowych działających równocześnie, na każdym etapie procesu produkcyjnego – informuje wiceminister finansów  Jan Sarnowski.

Dlatego Polski Ład wprowadza ulgę B+R, ulgę na prototyp, ulgę na wsparcie innowacyjnych pracowników, ulgę na robotyzację czy ulgę  IP Box. Pojawi się także ulga na IPO wraz z ulgą na inwestycje w giełdowych debiutantów czy ulga konsolidacyjna.

Ma pojawić się walką z szarą poprzez wspieranie legalnego zatrudnienia.

– Aktualnie system podatkowy nie sprzyja pracownikom, którzy nie godzą się na pracę „na czarno”. Nawet w przypadku wykrycia tego procederu przez skarbówkę czy Inspekcję Pracy, to pracownik musi zapłacić niezapłacony od swojej pensji podatek z odsetkami. Do tego odpowiada karnie za niezadeklarowanie podatku. Chcemy całkowicie odwrócić tę sytuację. Prawo powinno chronić pracownika, a nie pracodawcę, który określa jego warunki zatrudnienia – informuje wiceminister Sarnowski.

Ograniczony ma zostać proceder wyprowadzania z firmy aut poleasingowych. Polega to na wykupieniu samochodu do majątku prywatnego po spłacie leasingu. W innych krajach UE możliwe jest wykupienie jedynie przez firmę.

Źródło: gov.pl