TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

5G w Hiszpanii w rękach korporacyjnych operatorów?

Hiszpański rząd poinformował, że otrzymał wnioski od operatorów telekomunikacyjnych Telefónica, Vodafone i Orange dotyczące udziału w zbliżającej się aukcji częstotliwości 700 MHz.

Aukcja rozpocznie się przed 21 lipca 2021 r. i odbędzie się przez Internet, z wykorzystaniem bezpiecznej Elektronicznej Platformy Aukcyjnej (PES). Do 19 lipca odbędzie się szkolenie z obsługi platformy dla firm, które złożyły oferty w przetargu.

Hiszpański rząd dąży do tego, aby do 2025 r. 75% populacji miało możliwość korzystania z 5G w pasmach, które zostały określone jako priorytetowe: 694-790 MHz, 3,4-3,8 GHz i 24,25-27,5 GHz.

Orange oferuje już usługi 5G w 442 miejscowościach w 48 województwach na terenie całego kraju. Według europejskiego operatora, jego infrastruktura sieci 5G dociera już do 28% ludności Hiszpanii.

Tymczasem Telefónica poinformowała, że rozszerzyła zasięg swojej sieci 5G na ponad 80% populacji kraju na koniec pierwszego kwartału 2021 r., po zainstalowaniu ponad 4300 węzłów, które oferują zasięg ponad 37 milionom mieszkańców. Operator poinformował, że jego sieć 5G dociera obecnie do 1253 miast w całej Hiszpanii.

Źródło: rcrwireless.com

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...