TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

367 tysięcy numerów mobilnych przeniesionych w I kwartale 2024 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował raporty z przenoszenia numerów w pierwszym kwartale 2024 roku. Tradycyjnie dużo większy ruch miał miejsce w sieciach mobilnych. Tam przeniesiono ponad 367 tysięcy numerów. Najwięcej stracił na tym Plus (Polkomtel), a zyskał Play (P4). W sieciach stacjonarnych nastąpiło przeniesienie 59 tysięcy numerów.

Raporty dotyczące przenoszenia numerów przedstawiają statystyki zbierane z wykorzystaniem zarządzanego przez Prezesa UKE systemu Platformy Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych (PLI CBD). Pokazują one ruch w numerach pomiędzy sieciami, ale także stratę największych operatorów, która nie wynika z przechodzenia abonentów pomiędzy nimi.

Sieci mobilne

Pierwszy kwartał 2024 roku to przeniesienie 367 567 numerów w sieciach mobilnych. Jest to o prawie 11 tysięcy mniej niż w czwartym kwartale poprzedniego roku.

Najwięcej numerów przeniesiono w styczniu – 129 432. Jednak w marcu przeniesiono niewiele mniej, bo 125 480.

Kto zyskał, a kto stracił?

Największa stratę odnotował Plus – Polkomtel. W wyniku przenoszenia numerów ubyło mu 52 165 kart SIM. Stratę odnotował także Orange Polska, ale w jego przypadku było to 6 265 numerów.

Pozostali dwaj z największych operatorów odnotowali zyski, ale nie wyrównywały one powyższych strat. P4 (operator sieci Play, dane bez UPC Polska) zyskało 19 523 numerów, a T-Mobile – 9 928.

Skoro zyski i straty się nie bilansują nawet w przybliżeniu, to gdzie są ci abonenci, którzy od jednych odeszli, a do drugich nie przyszli?

Niektórzy z nich mogli zlikwidować całkiem dane numery. Ale przy bliższej analizie raportu można zauważyć, że w pierwszym kwartale 2024 roku sporo zyskała Netia S.A., bo 5 300 numerów i VikingCo Poland Sp. z o. o. – 4 012 numerów.

Firma PREMIUM MOBILE Sp. z o.o. w minionym kwartale odnotowała spory ruch w swojej sieci, bo odeszło od niej 7 151 abonentów, ale przybyło 13 089. Bilans zamknęła z  5 938 numerami na plusie.

Spory bilans dodatni mają również Peoplefone Polska S.A. – 2334 (przy zerowej stracie abonentów), czy Telestrada S.A – 2 075.

Sieci stacjonarne

W sieciach stacjonarnych w pierwszym kwartale 2024 roku przeniesionych zostało łącznie 58 898  numerów. To ruch mniejszy o 23,7 tys. niż w kwartale poprzednim. W tym wypadku zupełnie odwrotnie niż przy sieciach mobilnych, największy ruch miał miejsce w lutym, gdy przeniesiono 23 379 numerów.

Takze w przypadku sieci stacjonarnych spore straty odnotowały firmy takie jak Orange Polska – strata 7 038 numerów i P4 – strata 3 085 numerów. Straciły także:
– Netia S.A. – 7 320
– EXATEL S.A. – 4 257 numerów,
– Multimedia Polska Biznes S.A. – 2 529 numerów.

Oprócz tego, że T-Mobile zyskał 981 numerów, a Polkomtel 516 numerów, więcej abonentów na koniec kwartału mają:
– StarNet Telecom Sp. z o.o. – 4 396,
– Roman Biduś TELBIT wspólnik spółki cywilnej – 2 153,
– E-CALL POLSKA Sp. z o.o. – 1 977
– BT Poland Sp. z o.o. – 1 680.

Ruch w sieciach odbywa sie zatem – zarówno w przypadku mobilnej, jak i stacjonarnej – nie tylko pomiędzy największymi operatorami, ale również pomiędzy mniejszymi telekomami w całym kraju.

Źródło: UKE

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...