Związek Cyfrowa Polska walczy o narodowe bezpieczeństwo sieci 5G

Związek Cyfrowa Polska zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego oraz Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Marka Zagórskiego o przyspieszenie prac nad nowelizacją Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

Związek zwraca uwagę na konieczność zapewnienia jasnych regulacji w kwestii kryteriów dostawcy wysokiego ryzyka. Istotne jest także zapewnienie – zgodnie z europejskim Toolbox 5G- dywersyfikacji dostawców, którzy mogą budować sieć 5G.

Zakończenie prac nad nowelizacją jest podstawą do rozpoczęcia aukcji 5G.

„Wszelkie opóźnienia w tym zakresie wpływają na naszą niekorzyść. Branża upatruje w 5G ogromnych szans na rozwój polskiej gospodarki. Tym bardziej, że sieć ta znajdzie zastosowanie w różnych sektorach” – czytamy w piśmie prezesa Cyfrowej Polski Michała Kanownika.

Podkreślona jest też konieczność przygotowywania się wszystkich sektorów gospodarki do wykorzystywania 5G. To podstawa dla przemysłu 4.0, wdrożenia sztucznej inteligencji czy automatyzacji produkcji. Dalsze prace nad inteligentnym zarządzaniem miastami czy nawet e-usługi.

 „Wraz z wdrożeniem sieci nowej generacji biznes musi być gotowy z usługami i rozwiązaniami, które będą mogli zaproponować  w oparciu o nową technologię. Tym samym Polska będzie mogła wziąć udział w wyścigu o miano lidera w wykorzystaniu potencjału sieci 5G” – zaznaczył Michał Kanownik.

 „Jednak by tak się stało, podstawą musi być zapewnienie cyberbezpieczeństwa. 5G odegra przecież kluczową rolę także w sektorach wrażliwych. Zatem mówimy o narodowym bezpieczeństwie. To jest prawdziwy cel tej regulacji. Nawet jeśli wdrożenie restrykcyjnych kryteriów cyberbezpieczeństwa będzie wiązało się z pewnymi kosztami, to warto je ponieść, bo w istocie mówimy o inwestycji w bezpieczeństwo Polski i rozwoju jej gospodarki” – podsumowuje pismo.

Jednak związek Cyfrowa Polska w liście nie podał jakie koszty nowych regulacji jest gotowy ponieść.

Źródło:gsmonline.pl