TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Decyzja zatwierdzająca ofertę ramową Orange na połączenia sieci w trybie IP/SIP

15 września 2023 r., po latach prowadzenia postępowania administracyjnego, Prezes UKE wydał w końcu decyzję zatwierdzającą ofertę ramową dla Orange Polska SA w trybie IP/SIP.

Wydanie tej oferty ramowej wiązało się nie tylko ze znaczącą pozycją rynkową Orange na rynku zakańczania połączeń, ale przede wszystkim podyktowane było rozporządzeniem delegowanym Komisji Europejskiej z 18 grudnia 2020 r. w sprawie wysokości stawek MTR i FTR. Nowa oferta jest pod względem komercyjnym lepsza od obecnej oferty na połączenie sieci TDM czy od oferty komercyjnej Orange na połączenie sieci IP/SIP. Mimo to nie cieszy się ona entuzjazmem rynku. Dlaczego?

Przede wszystkim jest to decyzja regulacyjna spóźniona o co najmniej trzy lata (a tak naprawdę o około ośmiu lat). Przez ten czas rynek usług głosowych w sieciach stacjonarnych znacząco się skurczył, stąd mniejsze zainteresowanie nową usługą.

Ponadto operatorzy alternatywni mają wątpliwości co do tego jak miała by wyglądać migracja z połączenia sieci w trybie TDM z siecią stacjonarną na połączenia w trybie IP/SIP. Sama procedura migracji w decyzji Prezesa UKE jest niejasna, co podkreślone zostało w postępowaniu o ponowne rozpatrzenie postępowania zatwierdzającego tę ofertę. Brakuje też jasnych deklaracji zarówno ze strony Prezesa UKE jak i samego Orange Polska jak będzie wyglądać przejście całej wymiany ruchu z siecią Orange w trybie TDM na punkty styku IP. Chodzi tu przede wszystkim o procedury i opłaty związane z migracją na nową usługę usług nieregulowanych tj. usługi tranzytu czy usługi telefoniczne z dodatkowym świadczeniem.

Co więcej, w postępowaniu odwoławczym przed Prezesem UKE na nowo rozgorzał spór o legalność dodatkowych opłat Orange Polska za utrzymanie punktów styku sieci IP/SIP, a także o podstawową przepustowość punktów styku sieci IP/SIP. Poważne zastrzeżenia mniejszych operatorów alternatywnych budzi również fakt, że decyzja Prezesa UKE umożliwia Orange Polska kierowanie ruchu poprzez punkty styku IP/SIP na numery przeniesione za pomocą metody Onward Routing, zamiast za pomocą nowszej i mniej zawodnej metody All Call Query. 

Samo wydanie decyzji przez Prezesa UKE nie oznacza jeszcze automatycznego wdrożenia nowej usługi. Na operatorów chcących z niej skorzystać czekają jeszcze negocjacje z Orange Polska w celu zawarcia nowej umowy o połączeniu sieci, ustalających przede wszystkim warunki migracji i dezaktywacji starych punktów styku sieci TDM. 

Więcej aktualnych informacji ze świata telekomunikacji w Biuletynie Kancelarii Prawnej Media.

Tomasz Bukowski na Zjeździe MiŚOT
Tomasz Bukowski
Tomasz Bukowski
ekspert ds. regulacji rynku, Kancelaria Prawna Media

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...