TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zniszczony światłowód pod Raciborzem to strata na 100 tys. zł

Mieszkańcy kilku miejscowości zauważyli brak transmisji. Po przyjeździe na miejsce ekipy serwisowej z OstrogNET okazało się, że ktoś specjalnie uszkodził światłowód. Straty oszacowano na 100 tysięcy złotych.

–  Około godziny 20.00 odnotowano brak transmisji do miejscowości Krzanowice, Pietraszyn oraz Borucin. Po przyjeździe na miejsce ekipy serwisowej i wykonaniu pomiarów okazało się, że w Bojanowie przy ul. Krzanowickiej na wysokości boiska ktoś celowo uciął rurę rhdpe wraz z kablem – poinformował OstrogNET, operator telekomunikacyjny działający na terenie powiatu raciborskiego.

Kabel uszkodzono tuż przy zejściu ze słupa energetycznego. W miejscu wejścia do ziemi. Spowodowało to jeszcze większe trudności w naprawie. Dopiero o godzinie 22:00 udało się przywrócić transmisję do Krzanowic. Jednak nadal nie było transmisji do Borucina.

Kolejne pomiary ujawniły, że są dalsze uszkodzenia na drodze z Krzanowic do Borucina. W dokładnie taki sam sposób jak w Bojanowie kabel był obcięty jeszcze w dwóch miejscach.

Zgodnie z Art. 254a (Zamach na urządzenia infrastruktury):

Kto zabiera, niszczy, uszkadza lub czyni niezdatnym do użytku element wchodzący w skład sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, ciepłowniczej, elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej albo linii kolejowej, tramwajowej, trolejbusowej lub linii metra, powodując przez to zakłócenie działania całości lub części sieci albo linii, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

–   Dlatego o zaistniałym przestępstwie zostały powiadomione organy ścigania, a my dołożymy wszelkich starań, aby sprawca został złapany oraz ukarany. Nie może być tak, że ktoś działając z jakichkolwiek pobudek niszczy infrastrukturę, która w dzisiejszych czasach jest niezbędna do pracy, nauki i normalnego funkcjonowania! Po przeanalizowaniu zapisów na urządzeniach możemy stwierdzić, że sprawca poruszał się od strony Borucina przez Krzanowice do Bojanowa – poinformował OstrogNET

Żeby usunąć awarię trzeba było wybudować tzw. wstawki, zabudować zasobniki światłowodowe i zespawać wszystko. Straty oszacowano na 100 tysięcy złotych.
Operator wystosował też komunikat, w którym prosi o pomoc w ujęciu sprawcy:

Pierwsza awaria z Borucinie nastąpiła o 19:57, a przecięcie w Bojanowie o 20:05. W związku z tym ogromna prośba do osób, które poruszały się w tej okolicy i mają jakiekolwiek informacje lub posiadają nagrania z monitoringu o kontakt z nasza firmą. Za pomoc w ustaleniu sprawcy przewidziana jest nagroda pieniężna. Za bezpośrednie wskazanie sprawcy przekażemy 2 tyś zł! Każda przydatna informacja także zostanie nagrodzona.

Źródło: naszraciborz.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze