Zniesienie opłaty za powierzchnię dachową dla T-Mobile

77

UKE opublikował decyzję regulacyjną, która modyfikuje umowę dzierżawy dachu w Łodzi na rzecz T-Mobile Polska. Od teraz operator nie ma obowiązku wnoszenia comiesięcznych opłat dla właściciela budynku. Ma jedynie pokrywać koszty działania instalacji.

Sprawa dotyczy budynku w Łodzi przy Al. Piłsudskiego. Umowa dzierżawcza została zawarta jeszcze z GTS Poland, które w 2013 r. zostało przejęte przez Grupę Deutsche Telekom. Operator miał wybudować maszt dachowy i instalację radiolinii. Za powierzchnię potrzebą do swoich potrzeb wnosił opłaty – 400 zł brutto miesięcznie plus dodatkową opłatę uzależnioną od średnicy anteny radiolinii.

Pod koniec 2020 roku T-Mobile chciało zmienić warunki umowy i znieść czynsz dzierżawny. Niestety do porozumienia z właścicielem budynku nie doszło i sprawa trafiła do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE rozpatrując sprawę na gruncie przepisów art. 30 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych zdecydował znieść odpłatność. Chociaż właściciel powołując się na ten sam artykuł starał się dowieść, że T-Mobile nie ma prawa dokonywać nowych instalacji. Uzasadniał to funkcjonowaniem lokalnej infrastruktury telekomunikacyjnej zarządzanej przez Intelligent Technologies. Jednak współpraca  T –Mobile ze spółką wiązałaby się z opłatami na jej rzecz.

Źródło:bip.uke.gov.pl