TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmowa cenowa przy dostawie szpitalnych systemów informatycznych? UOKiK sprawdzi

UOKiK sprawdzi, czy dostawa szpitalnych systemów informatycznych odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji. Postępowanie wszczął Tomasz Chróstny, prezes Urzędu, a jego pracownicy przeprowadzili przeszukania w siedzibach kilku firm z branży informatycznej.

Pracownicy UOKiK w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland,  Comarch Healthcare i Bestprojects. Urząd ma podejrzenia, że przedsiębiorcy wraz z innymi podmiotami mogli zawrzeć zmowę cenową.

Prezes UOKiK powiedział: “Podejrzewamy, że mogło dojść do niedozwolonych ustaleń dotyczących podziału rynku oraz zmowy przetargowej. Zdecydowałem o wszczęciu postępowania wyjaśniającego i przeszukaniach w siedzibach podmiotów, które mogą być zaangażowane w praktyki ograniczające konkurencję. Przeszukania zostały dokonane po uzyskaniu zgody sądu i przy wsparciu Policji. Obecnie analizujemy zebrany materiał, który ma znaczącą wartość dowodową”.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli podejrzenie się potwierdzi, to UOKiK będzie mógł rozpocząć postępowanie antymonopolowe.

Udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może mieć konsekwencje w postaci kary finansowej w wysokości do 10 proc.  obrotu przedsiębiorcy.

Źródło: uokik.gov.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...