TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zmiany w sprawozdawczości danych dla przedsiębiorców

 
Prezydent podpisał nowelizację Prawa telekomunikacyjnego.  Zgodnie z zainicjowaną przez UKE zmianą ujednolicone zostaną zasady sprawozdawania danych. Wszyscy przedsiębiorcy telekomunikacyjni, niezależnie od osiąganego przychodu, będą przekazywać informacje dotyczące prowadzonej działalności telekomunikacyjnej na elektronicznych formularzach.
Standaryzacji sposobu przekazywania danych będzie towarzyszyć ograniczenie zakresu gromadzonych informacji oraz  ilości formularzy. Zlikwidowany zostanie także obowiązek przekazywania sprawozdań finansowych.
Kolejną nowością będzie elektronizacja przekazywania danych, wyłącznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) z wykorzystaniem bezpłatnego profilu zaufanego. Obniży to koszt przekazania danych oraz zmniejszy ilość czasu potrzebnego na realizację obowiązku. Dzięki przyjętemu rozwiązaniu przedsiębiorcy zyskają też możliwość dostępu do swoich danych historycznych.
Projektowane zmiany stanowią milowy krok w procesie ujednolicenia i skonsolidowania obowiązków sprawozdawczych przedsiębiorców wobec organów administracji, np. w zakresie informacji przekazywanych do GUS, które pokrywają się z danymi przekazywanymi do Prezesa UKE.
W wyniku zmian, proces stanie się dużo prostszy, szybszy i tańszy. Zgromadzone  informacje będą rzetelne i pełne, co pozwoli na lepsze dostosowanie narzędzi regulacyjnych do specyfiki danego rynku telekomunikacyjnego, w szczególności lokalnego.
[źródło: uke.gov.pl]

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...