TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zakłócenia GPS. Wojsko Polskie zbada sprawę

Nad Polską i Morzem Bałtyckim pojawiają się od tygodni zakłócenia sygnały GPS. Wojsko Polskie bada sprawę, by dotrzeć do źródła zakłóceń. MON ma za zadanie sprawdzić, czy ich źródło powiązane jest z Rosją.

Pod koniec 2023 r. zrobiło się głośno o zakłóceniach sygnału GPS nad Polską i Morzem Bałtyckim. W trakcie Świąt Bożego Narodzenia na mapie GPSJam – pokazującej zakłócenia sygnału GPS- wiele obszarów wyświetlanych było na czerwono (duże zakłócenia) i żółto (średnie zakłócenia).

W tamtym okresie obowiązywał też komunikat NOTAM dla załóg i służb kontroli ruchu lotniczego. W treści znalazła się informacja, że „dniach 25-27 grudnia br. mogą występować anomalie w GNSS (Global Navigation Satellite System)”.

Kto lub co jest odpowiedzialne za zakłócenia GPS?

Tomasz Modrzejewski, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP), w rozmowie z portalem cyberdefence24.pl powiedział, że komunikat NOTAM został wydany po fakcie. Był to skutek zgłoszeń od załóg samolotów, że występują problemy z systemami nawigacyjnymi. Obowiązywanie ostrzeżenia przedłużano wraz z kolejnymi zgłoszeniami problemów.

Modrzejewski przypomniał, że skutkiem inwazji Rosji na Ukrainę było także wydanie ostrzeżenia, które dotyczy możliwych problemów z systemem GPS w Polsce i regionie. Wojna prowadzona tuż za nasza granicą to ryzyko tego typu działań.

Jednak chociaż grudzień dawno za nami, to zakłócenia GPS nie ustają. Także w styczniu pojawiają się okresy silnych zakłóceń obejmujących kraj i morze. Podobna sytuacja dotyczy też Szwecji i Niemiec.

Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje, że takie zakłócenia dotyczące części naziemnego systemu GPS nie są zagrożeniem dla samolotów wojskowych i cywilnych na wysokościach przelotowych. Maszyny mają alternatywne rozwiązania i przeszkolone z wykorzystywania ich załogi. Jednocześnie MON deklaruje, że wszelkie doniesienia o zakłóceniach GPS w Polsce i jej pobliżu będą „za każdym razem poddawane są głębokiej analizie przez odpowiednie komórki funkcyjne” Wojska Polskiego.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...