TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zainfekowane komputery w MediaMarkt kopały kryptowaluty

Hiszpańska para wykorzystując złośliwe oprogramowanie zainfekowała komputery wystawione w MediaMarkt. Dzięki temu wykorzystywała je do kopania kryptowalut.

W Tarragonie w Hiszpanii aresztowano kobietę i mężczyznę oskarżonych o zhakowanie przynajmniej 16 komputerów. Przestępcy instalowali własne oprogramowanie na urządzeniach znajdujących się  w domu towarowym El Corte Inglés oraz MediaMarkt. Był to program Nicehash do wydobywania kryptowalut i aplikacja Anydesk do zdalnego dostępu.

Kobieta zajmowała personel wybieraniem laptopa, a mężczyzna wkładał USB do wybranych komputerów i instalował oprogramowanie.

– Oprogramowanie do kopania kryptowalut przejmuje moc obliczeniową komputera, często atakując karty graficzne, pochłaniając jego zasoby. Jednak proces ten może być kosztownym biznesem, ponieważ wykonanie milionów obliczeniowych w celu wydobycia cyfrowej waluty wymaga dużych ilości energii – tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken.

Personel sklepu zorientował się w sytuacji, gdy zauważył pracę na pełnych obrotach komputerów gamingowych.  Nagrania z kamer monitoringu ujawniły cały proceder. Dzięki temu policja mogła zatrzymać przestępców.

Podczas przeszukania w ich domu ujawniono kilka dysków twardych oraz częściowo zbudowany komputer i smartfon służące prawdopodobnie kontroli operacji wydobywania kryptowalut.

Parę oskarżono o włamanie do systemów komputerowych, oszustwa oraz uszkodzenie sprzętu.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...