TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Z TikToka wyciągnięto dane dziennikarek

Dane dwójki amerykańskich dziennikarek i informacje o innych osobach wyciągnęli z aplikacji pracownicy TikToka. Firma ByteDance, co której aplikacja należy, przeprowadziła wewnętrzne dochodzenie i potwierdziła zaistnienie tej sytuacji.

O rezultatach wewnętrznego dochodzenia ByteDance poinformował „New York Times”. Chińska spółka odkryła, że chociaż nie powinno do tego dojść, to pracownicy pozyskali z aplikacji dane dwójki amerykańskich reporterek i kilku innych osób.

Dochodzenie przeprowadzono po tym, jak pojawiły się przecieki danych z TikToka do mediów. ByteDance doszła do wniosku, że są one wynikiem nie cyberataku a działań pracowników. To oni musieli przekazywać reporterom wewnętrzne dokumenty platformy oraz informacje o sprawach biznesowych TikToka. „Forbes” natomiast napisał tekst o tym, że TikTok może być wykorzystywany do śledzenia konkretnych osób.

Jak podaje „New York Times” wyciągnięto z aplikacji informację o adresach IP dziennikarek, a także dane grupy osób z nimi powiązanych. Miało to służyć sprawdzeniu powiązań miedzy reporterami, a osobami pracującymi w ByteDance

Dwie dziennikarki, których dotyczyło wyciąganie danych, to Emily Baker-White i Cristina Criddle. Pierwsza związana była najpierw z serwisem BuzzFeed, a potem z „Forbesem”. W obu tych miejscach pojawiały się doniesienia – jak to wspomniane – o niejasnych kwestiach prywatności osób korzystających z TikToka. Druga dziennikarka związana jest z  „Financial Timesem”. Możliwe, że problem dotyczy też innych dziennikarzy i dziennikarek, ale nie ujawniono szczegółów mogących to potwierdzić.

Wszyscy pracownicy odpowiedzialni za naruszenie prawa zostali zwolnieni z ByteDance. Firma poinformowała także, że w wyniku restrukturyzacji związanej ze śledztwem odcięto dostęp do danych kont z USA osobom pracującym w dziale odpowiedzialnym za monitorowanie działań innych osób.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...