TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wyzwania Polskiego MŚP w 2026 roku – Rzeczniczka MŚP zbiera opinie

Biuro Rzeczniczki MŚP to miejsce, do którego każdego dnia docierają problemu przedsiębiorców. Prowadzenie firmy to liczne wyzwania jak niestabilność przepisów, rosnące koszty, cyfryzacja czy dostęp do pracowników. Teraz w pierwszym wspólnym badaniu Think Tank The Company i Rzeczniczki MŚP każdy przedsiębiorca może podzielić się swoimi doświadczeniami, a zebrane dane pozwolą lepiej planować przyszłość przedsiębiorczości w Polsce.

Rzeczniczka MŚP – Agnieszka Majewska oraz Think Tank The Company ruszają z ogólnopolskim badaniem Wyzwania Polskiego MŚP 2026. Badanie ma na celu zebranie rzetelnych danych dotyczących codziennych problemów przedsiębiorców i potrzeb sektora MŚP.

– Współpraca z Biurem Rzecznika to dla nas sygnał, że dialog między środowiskiem biznesowym a instytucjami publicznymi może być oparty na twardych danych, a nie na intuicji. Zapraszamy każdego przedsiębiorcę, niezależnie od branży i skali działalności, bo im więcej głosów, tym mocniejszy mandat do zmiany – mówi Eliza Kruczkowska, dyrektorka zarządzająca Think Tank The Company.

Każdy przedsiębiorca może się wypowiedzieć wypełniając specjalną ankietę:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSctJhDf5ufcnT3c4_pPPmeDPypmZS0g6-Li1aLq-sISgFo62Q/viewform

Najlepiej zrobić to już teraz. Wyniki zostaną przedstawione podczas konferencji już 23 czerwca 2026 r.

Ankieta obejmuje siedem obszarów:
– bariery rozwoju przedsiębiorstw;
– zaufanie do państwa i instytucji publicznych;
– nastroje gospodarcze;
– cyfryzację i wykorzystanie sztucznej inteligencji;
– zaangażowanie społeczne przedsiębiorców;
– priorytety gospodarcze przed wyborami parlamentarnymi;
– kierunki działań środowiska MŚP.

Zebrane opinie to również podstawa dalszych działań Rzeczniczki MŚP, jej rekomendacji kierowanych do administracji publicznej oraz decydentów. W ten sposób zmienić ma się przyszłość przedsiębiorczości w Polsce, a prowadzenie firmy ma być łatwiejsze niż obecnie.

– Przedsiębiorcy najlepiej wiedzą, które przepisy wspierają rozwój firm, a które stają się barierą dla inwestycji i tworzenia miejsc pracy. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do dialogu opartego na faktach i doświadczeniach samych przedsiębiorców. Skuteczna reprezentacja sektora MŚP wymaga nie tylko reagowania na pojawiające się problemy, ale także systematycznego wsłuchiwania się w głos środowiska gospodarczego. Wyniki tego badania będą ważnym źródłem wiedzy zarówno dla Biura Rzecznika MŚP, jak i dla administracji publicznej oraz decydentów odpowiedzialnych za kształtowanie polityki gospodarczej państwa – podkreśla Agnieszka Majewska, rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Uwagi przedsiębiorców wskażą najważniejsze wyzwania stojące przed sektorem. Im więcej opinii uda się zebrać, tym lepiej będzie można reprezentować sektor MŚP.

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze