TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wyszukiwarka Google może być groźna

Nowy algorytm wprowadzony w wyszukiwania Google stanowi zagrożenie. Search Generative Experience faworyzuje strony z oszustwami i malware.

Na początku marca tego roku w wyszukiwarce Google pojawiła się nowa funkcja. To Search Generative Experience. Wspiera ją sztuczna inteligencja. Pozwala jej to poza zwykłymi wynikami dostarczać podsumowanie z propozycją innych stron do odwiedzenia. Niestety tutaj pojawia się problem, bo w tej sekcji pełno jest scamu – stron z oszustwami i zawierającymi malware.

Niebezpieczne strony w Google

Sztuczna inteligencja nie radzi sobie najwyraźniej z rozpoznawaniem oszustwa. Przynajmniej ta wykorzystywana przez Google. W nowej wersji wyszukiwarki, która AI wspiera pełno stron z wyłudzaniem danych, które mogą prowadzić do kradzieży pieniędzy oraz do takich, na które wejście skutkuje instalowaniem na naszym komputerze i smartfonie szkodliwego oprogramowania.

Search Generative Experience proponuje strony z domen z końcówką .online. Ich podobieństwo może też wskazywać, że stworzyła je jedna osoba lub grupa osób. Może być to część kampanii SEO poprawiającej widoczność. Na sztuczną inteligencję, która przecież wykorzystuje algorytmy, doskonale to podziałało.

Wejście na te strony powoduje dostanie się w spirale przekierowań. Finalnie trafie się na szkodliwą witrynę. Zawiera ona fałszywe powiadomienia o wygranych, zainfekowaniu komputera lub udaje inne serwisy takie jak YouTube. Wszystkie te działania mają na celu wykradzenie danych. W niektórych przypadkach linki prowadzą do groźnych rozszerzeń do przeglądarki.

Fakt, że takie strony znajdują się wysoko w wynikach wyszukiwarki sprawia, że wiele osób może nieświadomie stać się ofiara oszustwa. Google twierdzi, że jest świadome zagrożenia i aktualizuje systemy, by się go pozbyć. Niezależnie od tego warto być ostrożnym i nie klikać w wyświetlane w wyszukiwarce linki bezrefleksyjnie. Nie wszystkie są bezpieczne.

Źródło: telepolis.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...