TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Inflacja poniżej celu inflacyjnego

Główny Urząd Statystyczny opublikował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 roku. Wynika z niego, że inflacja jest niższa, niż ktokolwiek się spodziewał. Spadła poniżej celu inflacyjnego i wyniosła 1,9 proc.

Od dłuższego czasu odnotowywane są spadki inflacji. Jednak w marcu 2024 r. jej wynik zaskoczył chyba wszystkich. Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS wyniosła ona 1,9 proc., co oznacza spadek poniżej celu inflacyjnego.

Chociaż w przypadku cen żywności widoczny jest wzrost w zestawieniu z marcem 2023 r., to jest on niewielki i wynosi 0,2 proc. W porównaniu z lutym tego roku ceny spadły o 0,2 proc.

W kategorii nośników energii spadek cen dotyczy zarówno porównania z marcem 2023 r., jak i lutym tego roku. W pierwszym wypadku ceny są niże o 2,6 proc. W drugim – 0,4 proc.

Na dokładniejsze dane pozostaje czekać do publikacji przez GUS szczegółowego zestawienia dotyczącego cen w marcu 2024 r.

Źródło: GUS

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...