TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wysoka inflacja może pozostać z nami na wiele miesięcy

Wzrost cen w styczniu nie powinien zaskakiwać Wysoka inflacja utrzyma się jeszcze przez co najmniej kilka miesięcy i może powodować kolejne podwyżki. To powinno zakończyć dyskusję o obniżkach stóp procentowych.

W grudniu inflacja wynosiła 2,4 proc., a już w styczniu 2,7 proc. Analitycy przewidywali jednak, że grudniowy wzrost cen będzie niższy niż w grudniu.

– Inflacja przyspieszyła i to w miesiącu, gdy nie powinno się to zdarzyć – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Mieliśmy w styczniu podwyżki cen regulowanych, ale rok wcześniej takie podwyżki też były. I to nie jest dobry sygnał, bo zwykle wysoka styczniowa inflacja pozostaje z nami przez cały rok. Nie jest to dobra informacja, także z tego względu, że wzrosły podatki.

Wzrost cen paliw na stacjach benzynowych to kolejnych element przyspieszający inflację. Chociaż także w styczniu 2020 r. wzrost tych cen był wysoki, to później nastąpił spadek cen ropy naftowej na świecie. Teraz sytuacja jest odwrotna, bo od początku stycznia ropa podrożała o 26 proc.

– Pod koniec roku inflacja może zbliżyć się do 4 proc. – dodaje ekspert XTB.

Jeszcze jednym elementem mającym wpływ na wysokość inflacji jest tzw. popyt odłożony. Lockdown ograniczył wydawanie pieniędzy na usługi. Trend pokazuje też inwestowanie w obligacje państwowe, na które wydaliśmy 3,2 mln zł, a najczęściej wybieraliśmy te 3-miesięczne.

Natomiast spadło zainteresowanie lokatami bankowymi, co wynika z ich oprocentowania.

– Zerowe stopy procentowe są niedobre dla gospodarki, bo lokujemy oszczędności także w ryzykownych aktywach z powodu presji na chronienie oszczędności przed inflacją – wyjaśnia Przemysław Kwiecień. – Na poziomie całej gospodarki nie sprzyja to dobrej alokacji zasobów, a to właśnie racjonalna alokacja aktywów jest podstawą wzrostu gospodarczego.

I chociaż wcześniej pojawiała się opcja ujemnych stóp procentowych, to prawdopodobnie teraz NBP nie będzie do nich dążył, gdyż niespodziewanie wysoka inflacja powinna zamknąć dyskusję o dalszym obniżaniu stóp procentowych.

Źródło: www.marketnews24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...