Dzień Babci i Dzień Dziadka to czas, gdy szczególnie myślimy o seniorach. Pokazało to także Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Na czwartkowej konferencji pojawili się nie tylko przedstawiciele rządzących, ale także seniorzy z „Dziennych Domów+” biorący udział w wydarzeniu zdalnie.
Coraz więcej seniorów korzysta z udogodnień jakie daje internet. Chodzi m.in. o profil zaufany czy tymczasowy profil zaufany, które pozwalają na załatwianie wielu spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Ma to szczególne znaczenie obecnie, gdy mamy pandemię, a wielu seniorów w obawie o swoje zdrowie nie chce niepotrzebnie wychodzić.
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Adam Andruszkiewicz mówił o tym, że podejmowane są działania z zakresu cyfryzacji dotyczące także seniorów. Są to inicjatywy np. w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
– Wszystkie programy senioralne będą kontynuowane, zarówno „Senior Plus”, który jest kierowany do samorządów, a także program „Aktywni Plus”, który będzie kontynuacją programu „ASOS”. Łącznie na te programy zostanie przeznaczone 500 mln zł – dodał sekretarz stanu w MRiPS Stanisław Szwed.
Wiele młodych osób chce wpierać seniorów w dostępnie do internetu. Zostają wolontariuszami udzielającymi im pomocy technicznej.
– Młodzi ludzie pomagają seniorom – m.in. w zapisach na szczepienia – również zdalnie – poinformował Andruszkiewicz.
– Już 275 środowisk z całej Polski dołączyło do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. Dla nas i dla osób, które się w to angażują jest to ogromna radość i zaszczyt móc pomagać osobom, które teraz najbardziej tego potrzebują – dodał sekretarz stanu w KPRM Piotr Mazurek.
Każdy, kto także chciałby zostać wolontariuszem pomagającym seniorom, może to zrobić zgłaszając się na „Cyfrowych Wolontariuszy” w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. W tym celu wystarczy wejść na stronę: https://wspierajseniora.pl/ i wypełnić znajdujący się tam formularz.
Źródło: https://www.gov.pl/