Nowe oszustwo internetowe wykorzystujące program 500+

172

CERT ostrzega przed nowym oszustwem, które pojawiło się w internecie i wykorzystuje program 500+. Tym razem hakerzy stworzyli  fałszywą stronę podszywającą się pod Wirtualną Polskę. Umieścili na niej artykuł informujący o zamianie w świadczeniu.

W artykule pojawia się informacja na temat zmiany 500+ na bony do wykorzystania na zakupy. Osoby, które chcą przeczytać całą treść, proszone są o zalogowanie się przez Facebooka. W tym celu pojawia się okienko logowania. Oczywiście jest to część  oszustwa – fałszywy panel.

W żadnym wypadku nie należy się prze niego logować. Jeśli oszuści w ten sposób przechwycą nasze dane logowania: login i hasło, będą mogli się pod nas podszywać. Nie tylko mogą przejąć nasze konto i wszystkie nasze dane z nim powiązane. Mogą też za jego pośrednictwem pisać do naszych znajomych np. z prośbą o pożyczkę.

Nie pierwszy raz program 500+ wykorzystywany jest przez oszustów. W 2020 roku pojawiła się nieprawdziwa informacja o likwidacji świadczenia z powodu koronawirusa. Wtedy również dostęp do pełnej treści artykułu miał być możliwy jedynie przez zalogowanie przez Facebooka. Warto pamiętać, że wszelkie dane dotyczące tego programu znajdują się na stronie www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus i tam najbezpieczniej można sprawdzić, czy zostały w nim wprowadzone jakiekolwiek zmiany.

Źródło: https://www.komputerswiat.pl