TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni częścią polskiej armii

 
Mariusz Błaszczak zapowiedział również utworzenie zespołów, które będą bronić cyberbezpieczeństwa w ramach Wojsk Obrony Terytorialnych. 
W czasie konferencji Cyber.mil.pl w Warszawie resortu obrony poinformował o utworzeniu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Pełnomocnikiem instytucji będzie płk Karol Molenda, ekspert z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizujący się m.in. informatyce śledczej i reagowaniu na cyberataki.
Komponent wojsk obrony cyberprzestrzeni zostanie utworzony w na bazie Centrum Operacji Cybernetycznych, czyli miejsca które już teraz skupia najbardziej doświadczonych w bezpieczeństwie IT żołnierzy w Polsce pod wodzą pułkownika Przemysława Przybylaka. Dojdzie do kompensacji zasobów NCK i Inspektoratu Informatyki i powstanie NCBC — Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Powołany zostanie Inspektorat Sił Obrony Cyberprzestrzeni — komponent nowego rodzaju wojsk, który po uzyskaniu gotowości operacyjnej zostanie podporządkowany pod Szefa Sztabu.
Generał Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, dodał:

Planujemy w tym roku powołać pierwszy zespół obrony cyberprzestrzeni w strukturze WOT o liczebności przekraczającej 100 specjalistów, pogrupowanych w trzy zespoły zadaniowe. Pierwszy związany jest z ochroną infrastruktury krytycznej, druga grupa to grupa inspekcji, trzecia grupa wsparcia. Wszystko jest taktycznie ukierunkowane na misję, którą realizują WOT, czyli obrone i wspieranie lokalnych społeczności

Pułkownik Karol Molenda przyznał, że ważna jest współpraca, ale trzeba będzie wyraźnie określić zadania i kompetencje. Molenda słusznie zauważył też, że w obronę cyberprzestrzeni zaangażować można (a nawet trzeba!) firmy prywatne:

Bezpieczeństwo cyberprzestrzeni nie może bazować tylko na kompetencjach jednej jednostki organizacyjnej, nawet jeśli będzie ona w pełni wykwalifikowana i będzie posiadała pełne spektrum zadań i ludzi (…) Cyberbezpieczeństwo może być realizowane (…) poprzez współpracę pomiędzy wojskiem i rynkiem prywatnym czy innymi instytucjami

Już teraz Polska posiada, poza wojskiem, różne instytucje odpowiedzialne, które aktywnie działają w cyberprzestrzeni (np. SKW czy Narodowe Centrum Kryptologii).
[źródło: gazeta.pl; Niebezpiecznik.pl]

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...