TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zaliczanie do stażu pracy czasu własnej działalności

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministerka rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiada, że do stażuj pracy zostanie zaliczony czas pracy na własnej działalności gospodarczej. Rząd opracowuje odpowiednie zmiany w przepisach. Obejma one też inne formy pracy.

Rząd pracuje nad zmianami w zaliczeniach różnych aktywności zawodowych do stażu pracy. Zaliczać się będzie do niego działalność gospodarcza, umowa zlecenie czy praca na podstawie umowy z agencją zatrudnienia. Przygotowywane przepisy nie obejmą umów o dzieło.

Dzięki zmianom przedsiębiorcom, którzy podejmą pracę etatową, łatwiej będzie o dłuższy urlop wypoczynkowy, a także spełnienie kryteriów niezbędnych do przyznania nagród jubileuszowych. Najistotniejsze jest to, że poprawi to sytuację przedsiębiorców przy kwestii emerytury. Wliczenia czasu na działalności własnej do stażu pracy dotyczy wysokości tejże.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – funkcję tę pełni jeszcze Adam Abramowicz, a jego kadencja kończy się 22 czerwca – upominał się o wprowadzenie takich regulacji już od sześciu lat. W obecnym systemie prawnym przedsiębiorcy jego zdaniem traktowani są niesprawiedliwie i karze się ich za aktywność.

Jeśli uda się sprawnie procedować przygotowywane zmiany, mogą one wejść w życie już od 1 stycznia 2025.

Źródło: Rzecznik MŚP

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...