TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wojna i phishing

Konflikt między Izraelem a bojowymi grupami palestyńskimi stworzył nowe możliwości oszustw. Grupy cyberprzestępcze zaczęły już atakować skrzynki odbiorcze konsumentów fałszywą korespondencją w celu wyłudzenia datków, które rzekomo mają trafić dla ofiar tej wojny.

Badacze z Bitdefender Antispam Lab po raz pierwszy zauważyli kampanie spamowe o tematyce wojennej 13 października. Wiele wiadomości spamowych było kierowanych do skrzynek odbiorczych w Rosji, a następnie w Szwecji, Rumunii, Iranie i Indiach, a także w USA, Japonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Oszustwa e-mailowe są podobne do trendów spamowych zaobserwowanych podczas wojny na Ukrainie i polegają głównie na wyłudzeniach darowizn w postaci kryptowalut i oszustwach związanych z opłatami z góry. Kryzys humanitarny i ofiary (po obu stronach konfliktu) stają się elementem manipulacji. Pomimo tysięcy ofiar i rzeczywistej potrzeby pomocy cyberprzestępcy bez skrupułów kontynuują ataki spamowe, udając zarówno ofiary, jak i fałszywe organizacje charytatywne.

Oszustwa związane z darowiznami – jak nie paść ofiarą?

Można spodziewać się, że fałszywe e-maile związane z prośbą o pomoc dla ofiar wojny będą regularnie dostarczane do skrzynek odbiorczych użytkowników na całym świecie. Oszuści będą też dostosowywać historie i prośby o darowizny zgodnie z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat konfliktu.

– Najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa i ochronę swoich finansów jest dokładne sprawdzanie wszelkiej komunikacji związanej z wojną, czy to za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu, SMS-ów czy mediów społecznościowych. Zawsze sprawdzaj organizację przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności. Prośby o darowizny w kryptowalutach, przelewy bankowe i karty podarunkowe są bardzo podejrzane i świadczą o tym, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustem – radzą eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Warto także zabezpieczyć urządzenia za pomocą systemu antywirusowego, który został wyposażony w moduł antyphishingowy, dzięki temu zabezpieczymy się przed niebezpiecznymi linkami, które mogą doprowadzić do zainfekowania naszego urządzenia.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...