Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wojna i phishing

Konflikt między Izraelem a bojowymi grupami palestyńskimi stworzył nowe możliwości oszustw. Grupy cyberprzestępcze zaczęły już atakować skrzynki odbiorcze konsumentów fałszywą korespondencją w celu wyłudzenia datków, które rzekomo mają trafić dla ofiar tej wojny.

Badacze z Bitdefender Antispam Lab po raz pierwszy zauważyli kampanie spamowe o tematyce wojennej 13 października. Wiele wiadomości spamowych było kierowanych do skrzynek odbiorczych w Rosji, a następnie w Szwecji, Rumunii, Iranie i Indiach, a także w USA, Japonii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Oszustwa e-mailowe są podobne do trendów spamowych zaobserwowanych podczas wojny na Ukrainie i polegają głównie na wyłudzeniach darowizn w postaci kryptowalut i oszustwach związanych z opłatami z góry. Kryzys humanitarny i ofiary (po obu stronach konfliktu) stają się elementem manipulacji. Pomimo tysięcy ofiar i rzeczywistej potrzeby pomocy cyberprzestępcy bez skrupułów kontynuują ataki spamowe, udając zarówno ofiary, jak i fałszywe organizacje charytatywne.

Oszustwa związane z darowiznami – jak nie paść ofiarą?

Można spodziewać się, że fałszywe e-maile związane z prośbą o pomoc dla ofiar wojny będą regularnie dostarczane do skrzynek odbiorczych użytkowników na całym świecie. Oszuści będą też dostosowywać historie i prośby o darowizny zgodnie z najnowszymi wiadomościami i aktualizacjami na temat konfliktu.

– Najlepszym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa i ochronę swoich finansów jest dokładne sprawdzanie wszelkiej komunikacji związanej z wojną, czy to za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonu, SMS-ów czy mediów społecznościowych. Zawsze sprawdzaj organizację przed dokonaniem jakiejkolwiek płatności. Prośby o darowizny w kryptowalutach, przelewy bankowe i karty podarunkowe są bardzo podejrzane i świadczą o tym, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z oszustem – radzą eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Warto także zabezpieczyć urządzenia za pomocą systemu antywirusowego, który został wyposażony w moduł antyphishingowy, dzięki temu zabezpieczymy się przed niebezpiecznymi linkami, które mogą doprowadzić do zainfekowania naszego urządzenia.

Źródło: Marken Systemy Antywirusowe

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....