TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wniosek Rady Naukowej przy Rzeczniku MŚP o progospodarcze modyfikacje „Polskiego Ładu”

Rada Naukowa przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców skierowała pismo do Premiera Mateusza Morawieckiego. Sugeruje, że propozycje podatkowe „Polskiego Ładu” umożliwią rolowanie długu w perspektywie kilku lat i wprowadzą progresywny wzrost zadłużenia publicznego. To może prowadzić do trudności z powrotem do deficytu budżetowego na poziomie poniżej 3% PKB.

– Poważne wątpliwości wzbudziła kwestia planowanego uzależnienia składki zdrowotnej przedsiębiorców od dochodów oraz braku możliwości jej odliczenia. Rada Naukowa proponuje określenie maksymalnej składki zdrowotnej, która w ciągu roku nie powinna przekraczać kwoty wyliczonej od 30-krotności prognozowanego średniego wynagrodzenia – pisze w piśmie do Premiera Prof. dr hab. Jan Klimek, Przewodniczący Rady Naukowej.

Według Rady Naukowej progi podatkowe powinny odzwierciedlać poziom płac. A w „Polskim Ładzie” nastąpiło podniesienie progu podatkowego o niespełna 35 tysięcy zł. Czynnikiem ryzyka może być również inflacja. Przez nią wielu podatników znajdzie się w II progu podatkowym pomimo braku obiektywnego wzrostu wynagrodzenia.

Wątpliwości budzi też składka zdrowotna przedsiębiorców uzależniona od dochodów. Rada Naukowa proponuje, by określono maksymalną wysokości składki nieprzekraczającą 40-krotności prognozowanego średniego wynagrodzenia.

Rada Naukowa ma także propozycje kwoty wolnej od podatku. Powinna być jednolita i dostępna dla każdego podatnika, w tym również rozliczającego się podatkiem liniowym, niezależnie od wysokości osiąganego dochodu.

– Implementacja zaproponowanych wyżej rozwiązań niewątpliwie będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami dla budżetu państwa. Aby ją zredukować, Rada Naukowa proponuje wdrożenie rozwiązań podatkowych sugerowanych przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w postaci wprowadzenia podatku dla firm niemających rezydencji podatkowej w Polsce oraz zastąpienia CIT podatkiem przychodowym o stawce 0,5 % – 1,5 % – pisze w piśmie Prof. dr hab. Jan Klimek, Przewodniczący Rady Naukowej.

Źródło: rzecznikmsp.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...