Decyzja o aukcji 5G dopiero po wakacjach

125

Sekretarz stanu w KPRM, pełniący obowiązki ministra cyfryzacji – Janusz Cieszyński poinformował, że prace legislacyjne związane z przydzieleniem pasma 3400-3800 MHz rozpoczną się po wakacjach.

Chociaż od momentu, w którym UKE anulował proces przygotowywania aukcji 5G dotyczącej rozdysponowania częstotliwości pasma 3400-3800 MHz, minęła już rok, to decyzji w tej sprawie ciągle nie ma.

Obecnie planowanym okresem rozpoczęcia procesu legislacyjnego jest ten po wakacjach.

Wynika to z prac legislacyjnych i analitycznych dotyczących procedowania ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC). Trwają dyskusje nad tym, jak KSC wpływa na rozdysponowywanie częstotliwościami 5G.

I chociaż pojawiają się głosy dotyczące ogłoszenia przez UKE aukcji bez czekania na KSC, to jednak taka decyzja nie zapada.

Tym bardziej w okresie wakacyjnym trudno oczekiwać, że procesy legislacyjne będą przebiegać szybko i sprawnie. Dlatego też pojawił się termin jesienny, który jest realnym początkiem konkretnych prac.

– Jesienią znane będą wyniki prac legislacyjnych oraz analitycznych związanych z procedowaniem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (KSC), które warunkuje rozpoczęcie rozdysponowania pasma 3400-3800 MHz. Myślę, że po wakacjach będę mógł więcej powiedzieć na ten temat – powiedział Janusz Cieszyński.

Źródło: ictmarketexperts.com