Większość MŚP chce współdzielonego IT

283

65 proc. mikro, małych i średnich firm zwiększyło w czasie pandemii korzystanie z technologii. Chcą ten stan utrzymać. 62 proc. MŚP chce także współdzielić z innymi sprzęt IT. Tak jest taniej. 71 proc. planuje korzystanie z chmury. Takie technologiczne plany małych i średnich przedsiębiorstw wynikają z raportu EFL „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą”.

Małe i średnie przedsiębiorstwa otwierają się na ekonomię współdzielenia. To skutek rosnących kosztów prowadzenia działalności. Ten kierunek to także efekt rozwoju modelu usługowego czy szerszego działania sieci.

62 proc. MŚP deklaruje chęć współdzielenia sprzętu IT, co ma obniżać koszty działania. Przede wszystkim chcą współdzielić maszyny i urządzenia – 86 proc., ale też samochody – 72 proc.

Nadal jednak firmy wolą sprzęt (nawet współdzielony) posiadać niż wynajmować. Za pierwszą opcją opowiedziało się 44 proc. z nich, za drugą – 17 proc.

Pośród innych cyfrowych planów MŚP jest także kupowanie za pomocą rozszerzonej rzeczywistości, co zadeklarowało 82 proc. z nich, korzystanie z chmury – 71 proc. czy rozwiązania sztucznej inteligencji – 53 proc.

66 proc. MŚP jest zdania, że w ciągu 3 lat przejdzie na dokumentację elektroniczną, a 64 proc. planuje w tym czasie także wdrożenie e-podpisu.

Według 46 proc. małych i średnich przedsiębiorstw w ciągu 5 lat zwiększą udział zakupów online nawet do 50 proc.

Źródło: crn.pl