Facebook oskarżony o pomoc w morderstwie

61

Angela Underwood Jacobs, siostra zamordowanego Dave’a Patricka Underwooda wniosła pozew przeciwko firmie Meta – właścicielce Facebooka. Oskarża ją o połączenie dwóch ekstremistów. Pozwoliło im to na zaplanowanie ataku, który doprowadził do śmierci człowieka.

Dave’a Patricka Underwooda został postrzelony przed gmachem sądu w Oakland w Kalifornii w maju 2020 roku. Był pracownikiem federalnym.

Angela Underwood Jacobs twierdzi, że zaplanowanie ataku odbyło się na Facebooku. Tak również sprawcy się poznali. A pomogły im algorytmy Facebooka.

„Facebook świadomie promował podburzające i brutalne treści oraz połączył ekstremistów, którzy planowali i dokonali zabójstwa jej brata” – twierdzi Angela Underwood Jacobs

Dlatego w tej sprawie siostra zamordowanego złożyła pozew przeciwko Facebookowi.

Mężczyźni odpowiedzialni za śmierć Dave’a Patricka Underwooda są powiązani z ruchem promującym przemoc wobec ludności cywilnej, organów ścigania oraz urzędników i instytucji rządowych. Działali na Facebooku, gdzie głosili swoje poglądy bez żadnych przeszkód.

Platforma od dawna oskarżana jest o nieusuwanie czy nawet promowanie ekstremistycznych treści.

„Facebook musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności za szkody, które wyrządził nie tylko mojej rodzinie, ale wielu innym osobom poprzez promowanie ekstremistycznych treści i promowanie algorytmów aktywnie rekrutujących członków na swoją platformę internetową” – można przeczytać w oświadczeniu Angeli Underwood Jacobs.

Według Communications Decency Act nie można pociągnąć do odpowiedzialności za umieszczanie na niej danych treści i za to, w jakim celu są wykorzystywane.

Chociaż z tymi przepisami walczy Joe Biden, to na razie bezskutecznie. Jedyną szansą na zmianę sytuacji są pozwy prywatne.

Meta niedawno była pozwana także w związku z ludobójstwem w Birmie. Podobnie jak w tym przypadku zarzutem było zezwolenie na szerzenie mowy nienawiści, co doprowadziło do tragicznych działań. W pozwie mowa jest o 150 mln dolarów kary dla Facebooka.

Źródło: dobreprogramy.pl

Czytaj także: