Większość domowych routerów łatwym celem dla hakerów. Krytyczne luki i brak aktualizacji

544
fot. Pixabay

Routery są słabym ogniwem, jeśli chodzi o ochronę przed włamaniem do domowej sieci. Taki wniosek można wysnuć po lekturze raportu Towarzystwa Fraunhofera Wspierania Badań Stosowanych. Wynika z niego, że każdy spośród 127 popularnych routerów domowych posiada chociaż jedną poważną lukę w zabezpieczeniach.

Raport „Home Router Security Report”, który został opracowany przez Petera Widenbacha oraz Johannesa vom Dorp pokazuje, że niektóre urządzenia mają nawet sto luk. Średnia wynosi 52 i tutaj wymieniane są takie marki jak: D-Link, Netgear, ASUS, Linksys, TP-Link oraz Zyxel. Najbezpieczniejszy router wykazywał 21 podatności.

„Konieczne są znacznie większe wysiłki, aby domowe routery były tak bezpieczne, jak obecne systemy komputerowe lub serwerowe” – napisano w podsumowaniu raportu. Naukowcy zwracają uwagę, że producenci nie wdrażają aktualizacji oprogramowania sterującego. Niekiedy nawet nowe update’y nie rozwiązywały starych problemów.

Większość urządzeń, bo 91 proc. opiera się Linuxie. Wydawałoby się, że powinno to oznaczać gwarancję bezpieczeństwa, ale większość z tych sprzętów korzysta z  wersji jądra 2.6, sprzed 17 lat. Naukowcy zwracają uwagę, że „prowadzi to do dużej liczby krytycznych i poważnych luk wpływających na te urządzenia”.

W teście najlepiej wypadły urządzenia firmy AMV International, choć nie są doskonałe. ASUS i Netgear poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Urządzenia otrzymują aktualizację dużo częściej, a także korzystają z bardziej aktualnych wersji jądra Linux. Najgorzej wypadły natomiast urządzenia marki D-Link, Linksys, TP-Link oraz Zyxel.

Źródło: dobreprogramy.pl