Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

iPhone 15 – jaki jest najnowszy smartfon Apple?

Od piątkowej premiery iPhone’a 15 i iPhone’a 15 Pro przed sklepami widoczne są kolejki. Fani tych telefonów nie odpuszczą okazji, by kupić je w pierwszej kolejności i przetestować. Ale czy nowy iPhone bardzo różni się od poprzednika i na co można w nim liczyć?

Kolejki po iPhone’a ustawiały się jeszcze przed otwarciem sklepów. Jeśli ktoś zamówił telefon przedpremierowo, to Apple na bieżąco informuje o jego dostępności. Jednak niektórzy liczą na szczęście i zakup urządzenia bez wcześniejszej rezerwacji. Kolejki można było zauważyć w Pekinie, Dubaju, Australii, Tajlandii czy USA.

Eksperci przewidują, że największe zainteresowani będzie budzić model iPhone 15 Pro Max. Z najnowszym procesorem A17 Pro oraz nową soczewką teleskopową w aparacie. Jest to jednocześnie najdroższy model Apple. Również iPhone 15 oraz iPhone 15 Plus znajdą wielu odbiorców, których przyciągnie głównie aparat z rozdzielczością 48 MP zamiast 12 MP.

iPhone 15 czy iPhone 15 Plus – który wybrać?

Model standardowy jest tańszy od modelu Pro. To podstawowa różnica między nimi, chociaż wiele zależy od tego, jaką pamięcią dany egzemplarz dysponuje. Zestawieniem cen w zależności od pamięci jeszcze się zajmiemy. Jakie są techniczne i technologiczne różnice między modelami?

Oba urządzenia posiadają wyświetlacz Super Retina XDR. W przypadku iPhone’a 15 rozdzielczość to  2556 na 1179 pikseli, a w iPhonie 15 Pro – 2796 na 1290 pikseli. Te różnice w rozdzielczości nie są jednak znaczące i trudne do dostrzeżenia. Modele różnią się też wielkością. iPhone 15 ma przekątną ekranu 6,1 cala, natomiast iPhone 15 Pro – 6,7 cala. Ale większy niekoniecznie znaczy lepszy. W tym wypadku znaczenie ma rozmiar dłoni użytkownika. Przy większym modelu trudno jest utrzymać urządzenie w dłoni i sięgnąć do górnej krawędzi.

Warto zauważyć, ze przy większym wyświetlaczu z większą liczbą pikseli można wyświetlić tę samą ilość treści w większym rozmiarze lub większą ilość treści w tym samym rozmiarze. Czytelność ułatwia jasność szczytowa zwiększona do 2000 nitów. Pozwala ona na korzystanie z urządzenia nawet przy mocnym słońcu.

Oba modele wyposażone są w nowy obiektyw główny. Jego przetwornik obrazu ma rozdzielczość wynoszącą 48 MP. Drugi aparat to 12 MP obiektyw szerokokątny. Nowością w nim jest dwukrotny zoom optyczny pozwalający robić zdjęcia w przybliżeniu bez utraty jakości.

iPhone 15 i iPhone 15 Pro różnią się baterią. Większy telefon to więcej miejsca, więc bardziej pojemna bateria. Producent twierdzi, że wystarcza ona w iPhonie 15 do otwarzania wideo przez 20 godzin, a w przypadku iPhone’a 15 Pro przez 26 godzin. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że deklaracje producenta to wersja optymistyczna. Ale można przyjąć, że mniejszy model ma baterię pozwalającą na pracę w czasie 30 proc. krótszym niż model większy.

Dla tych, którzy przy wyborze smartfona zwracają uwagę na jego kolor, istotne będzie to, ze oba modele dostępne są w różnych barwach. W przypadku iPhone’a 15 jest to różowy, żółty, zielony, niebieski, biały i czarny. Wersję iPhone 15 Pro i Pro Max można nabyć w kolorach czarny tytan, biały tytan, niebieski tytan i naturalny tytan.

Największa zmiana: USB-C w iPhonie

Na długo przed pojawieniem się nowego modelu iPhona trwała dyskusja o tym, czy firma Apple dostosuje się do wymogów Unii Europejskiej w sprawie ujednoliconego portu ładowania. Dotychczas urządzenia tej firmy posiadały port Lightning odróżniający je od wszystkich innych. Wymuszający też na użytkownikach dostosowania kabli niezależnie od tego, do jakich sprzętu iPhona chcieli podłączyć.

W iPhonie 15 zrezygnowano z portu Lightning i zastąpiono go portem USB-C. Użytkownicy tych urządzeń nie będą musieli korzystać już ze specjalnych przewodów. Złącze USB-C jest uniwersalne i montowane jest nie tylko w nowoczesnych smartfonach, ale też tabletach, laptopach, słuchawkach bezprzewodowych oraz innych urządzeniach elektronicznych.

Jedyny dylemat mają ci, którzy od dawna są wiernymi użytkownikami urządzeń Apple i wyposażyli się w komplety okablowania potrzebny do pełnego korzystania z nich. Teraz okazuje się to zupełnie niepotrzebne.

iPhone 15 – ile kosztuje?

iPhone 15 i iPhone 15 Plus  podobnie jak rok wcześniej iPhonów w modelu 14 zostały wycenione na 799 i 899 dolarów. Główny cennik firmy dotyczy najtańszej wersji pamięciowej oraz nie zawiera podatku. Kupując telefon w Polsce należy doliczyć opłatę celną.

Ile zatem trzeba wydać na nowego iPhone’a?

iPhone 15 z pamięcią 128 GB to wydatek 4699 zł. W przypadku tego modelu z pamięcią 256 GB cena wynosi 5299 zł. Przy pamięci 512 GB wzrasta do 6499 zł.

Ceny iPhone’a 15 Plus zaczynają się od 5299 zł przy pamięci 128 GB. Model z pamięcią 256 GB to już 5899 zł. iPhone 15 Plus z pamięcią 512 GB kosztuje 7099 zł.

Źródło: apple.com, bisnes.wsprost.pl, benchark.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProffesional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

Najnowsze

Autonomiczne pojazdy w Jaworznie

Autonomiczne pojazdy i sposoby na ich wszechstronne wykorzystanie to rozwiązanie światowe, które trafia także...

1500 osób straci pracę w Spotify

Kolejna fala zwolnień Spotify. Ten największy serwis stremujący muzykę już w styczniu zwolnił 600...

Superkomputer dla każdego! Czy to możliwe?

Amazon postanowił wyjść naprzeciw tym, którzy marzą o nim lub potrzebują  superkomputera. Nie trzeba...

Hawe zacieśnia współpracę z Infinerą 

Hawe Telekom wzmacnia współpracę z Infinerą – amerykańską firmą technologiczną działającą w obszarze łączności....