Wątpliwości w sprawie światłowodu w gminie Rzekuń

343
światłowód

Co ze światłowodem w gminie Rzekuń? Kiedy powstanie? Dla kogo będzie? Na jakich warunkach? Takie pytania zadają sobie mieszkańcy. Ale nie tylko sobie. Do sprawy odniósł się wójt gminy – Bartosz Podolak.

Bartosz Podolak, wójt gminy Rzekuń wydał komunikat w sprawie światłowodu w gminie.

– Budowa infrastruktury umożliwiającej dostęp do szerokopasmowego internetu realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, który wspiera budowę dostępowej sieci światłowodowej – poinformował w komunikacie wójt Bartosz Podolak. – Współpraca pomiędzy Gminą a Inwestorem polega jedynie na ustalaniu wybranych przez firmę odcinków realizacji inwestycji w pasach dróg należących do Gminy. Terminy rozpoczęcia świadczenia usługi dostępu do internetu zależą od tempa prac ze strony firmy, a także od przyszłych operatorów, którzy ewentualnie podpiszą umowę z tą firmą na korzystanie z sieci światłowodowej w celu świadczenia usługi dla Mieszkańców – wskazał wójt.

Teraz na terenie gminy prowadzone są prace projektowe. W niektórych miejscach rozpoczęły się montaże.

– Informujemy też, że pracownicy Urzędu nie biorą udziału w uzgodnieniach z Mieszkańcami dot. tras prowadzenia instalacji światłowodowych. Urząd nie zleca też prac w związku z opisywanym przedsięwzięciem innym podmiotom – dodał Podolak.

Gmina Rzekuń nie pośredniczy zatem w zawieraniu umówi i nie ma wpływu na ich treść czy warunki finansowe. To mieszkańcy będą musieli zadbać o swój dostęp do internetu zawirając umowy indywidualnie.

Źródło: eostroleka.pl