Wanda Buk: Sieć telekomunikacyjna kluczem do bezpieczeństwa państwa

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej wypowiedziała się, iż bez 5G czeka nas postępujący blackout. Buk odnosi się do wojny Stanów Zjednoczonych z Huawei i przyznaje, że powinniśmy zacząć myśleć o 5G w kontekście strategicznym.

Zdaniem wiceminister cyfryzacji zmienił się stosunek państw do sieci telekomunikacyjnej. Mają one obecnie kluczowe znaczenia dla bezpieczeństwa kraju. W ostatnich miesiącach nastąpiła stygmatyzacja dostawców z Chin, ale na problem powinniśmy spoglądać w szerszej perspektywie. Telekomunikacja stała się infrastrukturą krytyczną z punktu widzenia gospodarki i bezpieczeństwa kraju.

„Przez wiele lat to był prywatny biznes operatorów, którzy rozwijali sieć tam, gdzie chcieli, jak im się to opłacało. Dziś to już nie jest tylko kwestia ekonomii i naszej prywatnej wygody. Stąd działania państwa, by zapewnić bezpieczeństwo.” – powiedziała Buk.

W kontekście unieważnienie aukcji 5G padło natomiast wyjaśnienie, iż stało się to z kilku powodów, a względy bezpieczeństwa były jednym z nich.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna