TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W tym muzeum eksponaty mają po 40 lat

Sprzęt komputerowy starzeje się szybko, a jednak wielu z nas wciąż wspomina z sentymentem legendarne Atari, ZX Spectrum czy Commodore 64. Ekspozycja Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, wspieranego od niedawna także przez Stowarzyszenie e-Południe, przenosi nas w czasie o 40 lat w przeszłość.

– Niezwykle szybki postęp, jaki dokonał się w informatyce w ciągu ostatnich 40 lat sprawia, że jest to praktycznie odpowiednik kilku wieków w architekturze – mówi Krzysztof Chwałowski, dyrektor muzeum. – Standardowe oprowadzanie po naszej wystawie przewidziane jest na dwie godziny i dostarcza, zarówno młodszym zwiedzającym, jak i ich rodzicom, niezapomnianych wrażeń.

W muzeum pojawia się wątek dziejów polskiej myśli informatycznej, która prezentowana jest na blisko 70 eksponatach ze szczególnym uwzględnieniem takich rodzimych producentów jak MERA-ELZAB (obecnie Spółka Akcyjna) oraz nie istniejące już Zakłady ELWRO z Wrocławia. Przede wszystkim jest to jednak lekcja historii i ewolucji sprzętów, które na dobre zadomowiły się w naszym codziennym życiu.W magazynie muzealnym zgromadzonych jest obecnie ponad 3900 eksponatów, z czego przygotowanych do dyspozycji zwiedzających jest już ponad 550 komputerów. Stale przygotowywane są też kolejne. Wiele komputerów ma również zainstalowane gry z tamtych czasów aby młodzież mogła spróbować pokonać Donkey Kong’a – tak jak ich rodzice.

– Zdecydowaliśmy się wesprzeć działalność muzeum ponieważ rozumiemy jego misję i widzimy konieczność pomagania tego typu inicjatywom – mówi Adam Wolk-Jankowski ze Stowarzyszenia e-Południe. – Nasza umowa została podpisana na okres 18 miesięcy. W tym czasie stowarzyszenie zasili budżet muzeum środkami finansowymi.

Muzeum ze swojej strony zaoferowało wsparcie marketingowe inicjatyw animowanych przez stowarzyszenie, udostępnienie pomieszczeń na potrzeby organizowanych spotkań.

– Istnieje też realna możliwość udostępnienia części ekspozycji muzeum na organizowane przez nas konferencje i zjazdy, co z pewnością ucieszy uczestników tych wydarzeń – dodaje Adam Wolk-Jankowski.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...