TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Toruniu trwa walka z operatorem telekomunikacyjnym

T-Mobile planuje postawić w Toruniu maszt telekomunikacyjny. Ma stanąć na kominie dawnej byłej piekarni znajdującej się przy ulicy Zbożowej 122. Mieszkańcy protestują przeciwko tej budowie i napisali list otwarty do prezydenta Torunia.

List otwarty grupy mieszkańców Wrzosów do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, który napisali w sprawie masztu, pojawił się na toruńskim portalu naszemiasto.

Szanowny Panie Prezydencie, zwracamy się do Pana z prośbą o poparcie naszych działań mających na celu zablokowanie instalacji urządzeń stacji bazowej telefonii komórkowej firmy T- Mobile na kominie po byłej piekarni, położonym na posesji przy ulicy Zbożowej 122 w Toruniu – piszą mieszkańcy.

Mieszkańcy protestują od siedniu lat

Ich protest przeciwko powstaniu na toruńskich Wrzosach masztu telekomunikacyjnego trwa już siedem lat. Pomimo tego, że odbywały się protesty, pikiety oraz powstawały artykuły prasowe, w których mieszkańcy wyrażali swój sprzeciw, to w 2017 r. prezydent Torunia wydał na iwestycję pozwolenie.

Odwołaliśmy się do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Ostatecznie uchylił Pan swoją decyzję 30 czerwca 2023 roku. Byliśmy przekonani, że sprawa jest zakończona. Tymczasem firma T- Mobile oraz właściciel komina ponownie występują o to samo – piszą dalej w liście otwartym mieszkańcy.

11 lipca 2023 r. obwieszczono decyzję o inwestycji celu publicznego dotycząca budowy stacji bazowej przy ulicy Zbożowej. Teraz inwestor wystąpi o pozwolenie na budowę. Dlatego mieszkańcy przed dopełnieniem wszelkich formalności przez operatora telekomunikacyjnego i przed zaczęciem przez niego budowy, postanowili po raz kolejny zaprotestować. Mają oni obawy wobec konstrukcji znajdującej się kilkanaście metrów od ich domów. Obawy budzi przede wszystkim – jak przy wielu podobnych protestach – promieniowanie masztu i jego wpływ na zdrowie.

Mieszkańcy oddają również w wątpliwość to, że maszt jest w tym miejscu niezbędny i że jest to inwestycja celu publicznego:

Inwestycja T-Mobile nie jest inwestycją celu publicznego, pod tym wspaniale brzmiącym określeniem kryje się inwestycja mająca na celu wyłącznie pomnożenie zysków właściciela piekarni i firmy z Warszawy – piszą dalej mieszkańcy.

Zarzucają też firmie telekomunikacyjnej, że stawia maszt tam, gdzie nikt go nie chce i nie potrzebuje.

Sam właściciel terenu, na którym ma stanąć budowla, nie widzi powodu, dla którego o zdanie o możliwość postawienia masztu na swoim terenie miałby pytać mieszkańców. Teraz pozostaje czekać na ruch T-Mobile oraz na reakcję prezydenta Torunia na ten list otwarty od mieszkańców.

Źródło: torun.naszemiasto.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze