TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Rawiczu otwarto fabrykę produkującą światłowody

W Rawiczu otwarto fabrykę światłowodów pracującą dla holenderski holding TKH Group N.V. W miejscu, w którym jeszcze niedawno były pola, dzisiaj są dwa zakłady produkcyjne. Powstają w nich najnowszej generacji kable światłowodowe i miedziane.

TKH Group jest holenderskim holdingiem, który oferuje innowacyjne i zaawansowane systemy technologiczne dla branży telekomunikacyjnej. Wykorzystywane są one w budynkach mieszkalnych czy obiektach przemysłowych. Firma działa na całym świecie, ale koncentruje się na rynku europejskim, azjatyckim i amerykańskim. W sumie zatrudnia sześć tysięcy osób.

Holenderski holding inwestuje w Rawiczu

W czerwcu 2022 r. burmistrz  Rawicza Grzegorz Kubik poinformował, że firma kupiła8 ha gruntów w strefie gospodarczej zlokalizowanej w północnej części miasta i zamierza w tym miejscu otworzyć fabrykę światłowodów. Przedstawicielem TKH Group w Polsce odpowiedzialnym za stworzenie nowego zakładu w Rawiczu jest spółka C&C Partners z siedzibą w Lesznie.

– Planowane przedsięwzięcie to nie tylko kolejny krok w stronę dalszego rozwoju naszej marki, ale również wielki profit dla Rawicza, który przy tej okazji zyska miano ważnego miejsca na technologicznej mapie świata – powiedział Artur Hejdysz, prezes C&C Partners sp. z o.o.

Wybór Rawicza na miejsce inwestycji podyktowany był różnymi przesłankami. Przede wszystkim jest to miejsce dobrze skomunikowane z drogami szybkiego ruchu. Pomogła tez dobra współpraca z władzami gminy. Lepszą współpracę między zakładami w Rawiczu i firmą C&C Partners umożliwi niewielka odległość ich obu.

Produkcja w Rawiczu już ruszyła

Fabryka w Rawiczu to dwie hale o powierzchni 9 tys. m2 i dwa oddzielne zakłady zajmujące łącznie 20 tys. m2.B.V. Twentsche Kabelfabriek (TKF) będzie odpowiedzialny za produkcję kabli światłowodowych, natomiast Ernst & Engbring (EEP) za produkcję kabli miedzianych. Inwestycja w Rawiczu wiąże się z planami TKH Group dotyczącymi podwojenia produkcji w Europie.

Oficjalnego otwarcia fabryki i symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali prezes Katarzyna Mansfeld-Hejdysz, Dawid Mierzwiak – dyrektor TKF Polska, burmistrz Grzegorz Kubik oraz Adrian Wojtyczka – przedstawiciel pracowników.

Prezes EEP Katarzyna Mansfeld-Hejdysz poinformowała, że rekrutacja pracowników odbyła się przed wybudowaniem fabryki, bo już w wakacje 2022 r. Dzięki temu zatrudnieni mogli odbyć szkolenia w Holandii. Ich prace rozpoczęły się w styczniu tego roku. Opowiedział o tym Dawid Mierzwiak – dyrektor TKF Polska. Instalowano i uruchamiano maszyny i podejmowane pierwsze działania na liniach produkcyjnych.

Teraz po otwarciu fabryka będzie pracować już całą mocą i niebawem różowe włókna (bo na taki kolor pofarbowano pierwsze produkty z Rawicza) będą trafiać do firm w kraju i za granicą.

Źródło: rawicz24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...