TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Polsce jeszcze nie ma 5G, a świat mówi już o 6G

W Polsce jeszcze nie wdrożono 5G, a świat już mówi o wprowadzaniu 6G. Pojawiają się głosy o tym, że 5G nie spełniło pokładanych w nim nadziej na rozwój technologiczny. Dlatego teraz wszyscy liczą na to, że 6G zrealizuje te obietnice.

5G miało być możliwością korzystania z autonomicznej jazdy, rozszerzonej rzeczywistości czy nawet tworzenia cyfrowych bliźniaków będących naszym cyfrowym alter-ego. Ale SK Telecom – największy południowokoreański operator komórkowy jest zdania, że oczekiwania były zbyt wysokie wobec za niskiego poziomu infrastruktury. Podstawową zaletę wdrożenia 5G jest szybki internet, ale pozostałe obietnice technologiczne są nierealne.

Wnioski koreańskiego operatora znalazły się w „Białej księdze 6G SK Telecom”. Opisuje ona wyzwania, które czekają przed telekomunikacją w związku z dalszym rozwojem, czyli wdrożeniem 6G. Jednak zaczyna się od krytyki 5G, w którym problemem nie jest jej wydajność, ale „ograniczenia związane z formatem urządzeń, niedojrzałość technologii urządzeń i usług, niski popyt na rynku lub jego całkowity brak, a także problemy dotyczące regulacji prawnych”.

Autorzy zauważają, że po czterech latach od wdrożenia 5G na świecie, wciąż jest ona w fazie rozwijania. Tempo tego wdrożenia jest zatem wolniejsze, niż spodziewano się na początku. 5G to miała by globalna rewolucja, a tymczasem jedynym wymiernym efektem jest szybszy internet w telefonie.

Wiemy, że w Polsce nawet do etapu, na którym można ferować takie wnioski, nie dotarliśmy. Na razie ogłoszono aukcje pasm dla 5G i pojawili się pierwsi chętni.

Najwyraźniej zanim Polska dogoni świat w kwestii 5G, ten już będzie rozmawiał o wdrożeniu nowego rozwiązania czyli 6G. O tym zbyt wolnym tempie wdrożenia technologii w Polsce wypowiada siętakze Związek Cyfrowa Polska.

Czas na 6G

SK Telecom nie zatrzymuje się na krytykowaniu 5G, ale wskazuje, że problemy, jakie napotkano przy wdrożeniu tej technologii, mogą być nauczką na przyszłość przy wdrażaniu 6G. Ma ona debiutować w 2030 r. Chiny pracują nad tym już od 2017 r. Istnieje zatem szansa, że przygotowując nie tylko potencjalne scenariusze i składając obietnice, ale mając gotowe ekosystemy i rozwiązania przed 6G, będzie to prawdziwa technologiczne rewolucja. Tego przy 5G zabrakło.

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...