TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

DSA już obowiązuje

Obowiązują już przepisy unijnej regulacji –DSA. To akt o usługach cyfrowych. Największe platformy internetowe maja teraz obowiązek wzmocnienia procesu rozpatrywania skarg użytkowników.

Unijne rozporządzenie ma na celu większe bezpieczeństwa użytkowników, ale również transparentność działań platform internetowych, powstanie odpowiednich narzędzi moderowania treści oraz odpowiedzialne podejście do zamieszczanych na platformach reklam. Działania podejmowane przez gigantów mają prowadzić do ochrony danych osobowych użytkowników i udostępnienia im skutecznych mechanizmów skarg i odwołań.

W DSA – Digital Services Act uwzględniono propozycje zgłoszone przez Polskę. Jest to chociażby zagwarantowanie w przepisach unijnych jasnych kryteriów usuwania treści z internetu czy sprawna procedura odwoławcza przy zablokowaniu konta.

Zmiany wprowadzone przez DSA

Akt o usługach cyfrowych to:
– jasne i przystępnie napisane informacje o ograniczeniach w publikowaniu treści,
– dostępne środki odwoławcze dla użytkowników
– proste formułowanie uzasadnienia zablokowania lub usunięcia danej treści lub konta,
– wewnętrzne systemy rozpatrywania skarg dające użytkownikom dostęp do bezpłatnego, elektronicznego  systemu rozpatrywania skarg wraz z informacją zwrotną od platformy o sposobie rozstrzygnięcia takiej skargi.

Od każdej decyzji platformy będzie przysługiwało odwołanie, a platforma musi je rozpatrzeć  w ramach wewnętrznego systemu rozpatrywania skarg.

W przypadku zablokowania treści czy konta użytkownik, którego dotyczy sytuacja, będzie dostawał informację o powodach tej decyzji. Jednocześnie zostanie poinformowany o możliwościach odwoławczych.

Każdy może również zgłosić skargę na treści nielegalne. W przypadku treści związane z nienawiścią czy przemocą można to zgłosić, a platforma musi zareagować na zgłoszenie.

Na stronie można znaleźć informacje dotyczące mechanizmów odwoławczym w ramach platformy Facebook.

Sposoby korzystania z mechanizmów zgłaszania nielegalnych treści opublikował u siebie sam Facebook.

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...