TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Związek Cyfrowa Polska o rozwoju 5G

Związek Cyfrowa Polska stwierdza, że Polska ma potencjał na silną pozycję na rynku nowoczesnych sieci mobilnych. By go wykorzystać musi jednak przyspieszyć wdrożenie 5G. W tej sprawie wystosowano nawet pismo do posłów z sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Eksperci Cyfrowej Polski zauważają, że badania przeprowadzone do tej pory wskazują, że Polska nie wykorzystuje odpowiednio i w pełni potencjału w zakresie nowoczesnych technologii. Jesteśmy jednym z dwóch państw UE, które nie przydzieliło częstotliwości 5G. Przekładana ciągle aukcja już jest w toku, ale do jej zakończenie minie jeszcze trochę czasu.

Przed nami leży ogromna szansa dla przemysłu, służby zdrowia, transportu, edukacji, energetyki i komunikacji – zauważają eksperci Cyfrowej Polski w piśmie skierowanym do sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Cyfrowa Polska chce przyspieszenia prac

Cyfrowa Polska postulując przyspieszenie prac nad 5G zaproponowała szereg rekomendacji, które pozwolą to przeprowadzić. Jednym z podstawowych tematów, które poruszono, jest ten dotyczący sieci lokalnych.

– Sieci prywatne powinny stanowić mocny komponent całego 5G w Polsce, bo realizują konkretne, lokalne potrzeby społeczne oraz biznesowe i uzupełniają tym samym ogólnopolskie sieci operatorskie. Dlatego apelujemy o jak najszybsze zainicjowanie możliwości korzystania z lokalnego pasma, niezależnie od aukcji bloków częstotliwości przeznaczonych dla operatorów ogólnokrajowych – stwierdza Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Urząd Komunikacji Elektronicznej kilka miesięcy temu zadeklarował udostępnienie częstotliwości pasma 5G dla sieci prywatnych. Na razie wiemy, jacy operatorzy wystartowali w aukcji i które sieci mają szansę na przejęcie tych częstotliwości.

– W Polsce mamy pierwsze udane przykłady uruchomienia prywatnych sieci 5G. Nowoczesną sieć przemysłową wdrożył Orlen na terenie swojego zakładu produkcyjnego w Płocku, a Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zbudowała wewnętrzną sieć kampusową. Oba przykłady można uznać za pełen sukces. Łódzka sieć umożliwia testowanie przez inwestorów i startupy najbardziej innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a PKN Orlen dzięki swojej inwestycji będzie mógł efektywnie wesprzeć swoje procesy produkcyjne – opisuje sytuację Michał Kanownik.

Pokazuje to, że sprawniejsze i bardziej intensywne działania w zakresie wdrożenia 5G byłyby możliwe, gdyby tylko się postarać.

Dostawcy wysokiego ryzyka nadal są problemem

Pismo wysłane do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przez Związek Cyfrowa Polska odnosi się również do kwestii cyberbezpieczeństwa. Dotyczy to głównie dostawców wysokiego ryzyka, których sprzęty stanowią zagrożenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa, a często są najprostszą drogą do wdrażania 5G.

– Mając na względzie bezpieczeństwo infrastruktury, musimy uszczelnić system wobec podmiotów, które mogłyby w sposób nieuprawniony administrować danymi lub inaczej oddziaływać na bezpieczeństwo i stabilność sieci. To szczególnie istotne w momencie podwyższonego ryzyka dla bezpieczeństwa państwa – mówi Michał Kanownik.

W tym temacie Cyfrowa Polska jest zdania, ze dostawcy wysokiego ryzyka powinni być wkluczeni z możliwości świadczenia usług i popiera wycofanie ich sprzętu w ciągu maksymalnie trzech lat. Na proponowanej liście organizacji mogących wnioskować o uznanie konkretnego przedsiębiorstwa za dostawcę wysokiego ryzyka miałyby znaleźć się:
– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
–  Prokuratura Generalna,
–  Ministerstwo Cyfryzacji,
– Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Nie wiadomo jednak jakie koszty i opóźnienia we wdrażania 5G przyniosłoby szerokie wykluczenie dostawców. Dlatego ewentualna ich lista powinna być wnikliwie przeanalizowana. Tutaj problemem jest brak skonkretyzowania przesłanek, które pozwalają daną firmę uznać za dostawcę wysokiego ryzyka.

Unia Europejska stworzyła w tym celu zestaw narzędzi na potrzeby cyberbezpieczeństwa sieci 5G. Zdaniem Cyfrowej Polski jest to niewystarczające.

W kwestiach bezpieczeństwa państwa powinniśmy polegać przede wszystkim na wewnętrznych rozwiązaniach – mówią eksperci.

To ich zdaniem oznacza, że powinniśmy jak najszybciej stworzyć lokalne ramy prawne dla rozwoju sieci 5G.

Źródło: cyfrowapolska.org

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...