TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad opodatkowaniem Temu i Shein

Ministerstwo Finansów pracuje nad ograniczeniem nieuczciwej konkurencji ze strony zagranicznych platform handlu w internecie. Planowane zmiany opodatkowania dotyczą takich platform jak Temu czy Shein.

Francja planuje obłożyć podatkiem w wysokości 10 proc. platformy, które wysyłają najtańsze rzeczy do odbiorców w Europie. To pierwsza taka decyzja w kraju europejskim. Dotknie platformy takie jak Temu i Shein.

Francuskie przepisy zawierają wprowadzenie systemu punktów ekologicznych w przypadku odzieży. Oznacza to, że im dłuższa drogę przebył dany produkt i z im gorszego materiału jest wykonany, tym słabsza ocena, od której zależy podatek. Ustawę uchwaliła już niższa izba francuskiego parlamentu. Teraz musi jeszcze zostać zaakceptowana przez tamtejszy senat.

Duży platformom e-commerce przygląda się też Unia Europejska. Niedawno uznała Shein za VLOP, co nakłada na platformę szereg obowiązków.

Czy platformy e-commerce zostaną opodatkowane w Polsce?

O podobne rozwiązania jak te, które wprowadza Francja, zapytano na konferencji ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Przyznał on, że temat ten poruszony został w rozmowie z Donaldem Tuskiem. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad planem ograniczenia potencjalnej nieuczciwej konkurencji ze strony zagranicznych platform handlu w internecie. Nie wiadomo jednak, kiedy konkretne propozycje zostaną przestawione i w jakiej formie polskie regulacje w tym zakresie zostaną zaproponowane.

Źródło: wyborcza.biz, mycompanypolska.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...