TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Shein musi stosować przepisy UE

Komisja Europejska uznała Shein za bardzo dużą platformę internetową (VLOP). Oznacza to, że w ten sposób platforma jest traktowana w świetle aktu o usługach cyfrowych (DSA). Dlatego Shein musi przestrzegać najbardziej rygorystycznych zasad wynikających z prawa.

Shein to platforma e-commerce. Jej średnia liczba użytkowników to aż 45 milionów i to w samej UE. O tylu osobach Shein poinformował Komisję Europejską, która miała stwierdzić, że platforma zostanie uznana za VLOP. Liczba przekracza próg określony w DSA, który tak daną platformę kwalifikuje.

Oznacza to, że „Shein ma obowiązek przyjęcia szczególnych środków w celu wzmocnienia pozycji i ochrony użytkowników online (w tym nieletnich) oraz należytej oceny i złagodzenia wszelkich ryzyk systemowych wynikających z ich usług” – jak poinformowano w komunikacie na stronie KE.

Nowe obowiązki Shein

Platforma jest zobowiązana do sprawozdania z oceny ryzyka i dostarczania ich Komisji Europejskiej cztery miesiące po powiadomieniu o formalnym wyznaczeniu. Później takie sprawozdanie ma być dostarczane raz w roku.

Coroczne raporty mają oceniać wszelkie potencjalne negatywne skutki dla zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów, ze szczególnym uwzględnieniem na fizyczne i psychiczne samopoczucie nieletnich użytkowników.

Chińska platforma ma także monitorować to, czy w jej ramach nie są sprzedawane towary podrobione, niebezpieczne i naruszające prawo własności intelektualnej. Wymusza to usprawnienie procesów moderacji, udoskonalenie algorytmów oraz wdrożenie mechanizmów kontroli wieku w przypadku zakupów produktów z ograniczeniami wiekowymi.

Shein wyznaczy też osobę odpowiedzialną za zgodność z przepisami, a co roku będzie podlegać niezależnemu audytowi zewnętrznemu.

Na dostosowanie się do wymogów Unii Europejskiej Shein ma czas do końca sierpnia 2024 r.

Źródło: finanse.wp.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...